Japonia – Kobiety “Fukushimy” protestują przeciw energii nuklearnej.

Gdy niedawno  minister środowiska Nobuteru Ishihara stwierdził, że uzyskanie zgody środowiska lokalnego w Fukushimie na budowę tymczasowych magazynów dla radioaktywnej ziemi  w końcu sprowadza się do pieniędzy”, pewnie myślał, że po prostu pokazuje  polityczną  rzeczywistość. Szybko się jednak zorientował, że strzelił gafę i naraził  się na  gniewną reakcję ludzi Fukushimy, którzy obruszyli się na zarzut, że ich troskę o życie swoich rodzin można odkupić za kilka dodatkowych jenów.

Podkreślając te głębokie obawy, grupa kobiety z Fukushimy przychodzi do FCCJ  celem dzielenia się swoimi trudnymi doświadczeniami. Wszyscy słyszeliśmy o szalenie różnych  szacunkach, czy promieniowanie, które objęło ziemie i zbiorniki wodne w Fukushimie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi którzy tam mieszkają czy też nie. Wielu analityków mówi, że ryzyko rozwoju chorób takich jak rak może być znacznie wyższa niż w populacji ogólnej. Ale kto gotów jest  zaryzykować życie własnego  dziecka dla sprawdzenie tych przewidywań? To jest właśnie prawdziwe życie i bolesny problem  kobiet w Fukushimie.
FCCJ przedstawiło film z konferencji prasowej takich kobiet. Scenogram tego filmu jest zatrważający.
14:45 minuta filmu:  Mieszkając w Koriyama, 60 km od Fukushima Daiichi byłam ignorantką w sprawach elektrowni jądrowych. Po 15 kwietnia, zaczęłam  kaszleć bardzo ciężko nie mogłam przestać kaszleć i wyksztuszałam dużo zielonej flegmy w końcu wymiotowałam krwią. […] Mój mąż nie mógł znieść mojego cierpienia, zastanawiał się, co się stało. Miałam straszny ból głowy Skóra na moich ustach obierała się, musiałem wciąż odpluwać. W maju miałam  również krwawienie z nosa, strasznie dużo krwi, nie mogłam go zablokować długi czas. Miałam mrowienie na rękach i stopach, byłam zawsze chora i zmęczona. Mam przyjaciela, druga generacji ofiar bomby atomowej, więc powiedziałąm mu  o moim cierpieniu. Poprosiłam też mojego przyjaciela, aby skontaktował mnie  się z dr Hida, który był autorytetem w leczeniu ofiar bomby atomowej przez długi czas w Japonii. Od razu powiedział, że są to nagłe objawy promieniowania jądrowego. […] Większość ludzi nawet nie sądzi, że mieszkając  60 km od elektrowni tej można tak wiele wycierpieć od promieniowania. Mam teraz na myśli to  że nie ma limitu na szkody promieniowania […] Dziękuję za wysłuchanie mojej historii.
33:30 minuta filmu: skażenia występuje nie tylko w Fukushima, promieniowanie rozprzestrzeniło się po całej  Japonii, i uważam, ze jest to problem całego narodu.
41:15 minuta filmu:  Po eksplozji pogoda zmieniła. Kiedy deszcz spadł na mnie, czekając w kolejce do wody, stałam, nie wiedząc, co się ze mną dzieje. [Prawie płacząc] Wiele osób nie tylko dorosłych, ale dzieci, dzieci stało w kolejce, aby dostać wodę i żywność […] ten stan trwał   5 dni. Muszę przyznać, że nic nie wiedziałam, samorząd prefektury lub rząd państwa nie wydał ostrzeżenia dotyczącego skażenia promieniowaniem. Oni prostu zachowywali się tak samo  jak  przed eksplozją.
1:04:00 godzina Filmu: Ministerstwo Środowiska twierdzi, że spalanie odpadów  tak małym palnikiem nie spowoduje się zagrożenia, gdyż wszystko się rozproszy. Wszystkie dawki promieniowania będą minimalne. Ale producent tego palnika mówi, że  maksymalna dawka  będzie wynosić 60% podstawowej […] Więc to jest coś, co wy ludzie naprawdę powinniście wiedzieć:że rząd wydając zgodę na  spalanie materiałów radioaktywnych w Japonii rozpowszechni wszystkie te materiały promieniotwórcze w powietrzu.
Źródło: http://www.fccj.or.jp/events-calendar/calendar/icalrepeat.detail/2014/07/03/1695/-/press-conference-women-of-fukushima-demand-end-to-nuclear-power.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*