Świat – A Ty? Co zrobiłeś przeciwko globalnej atomowej katastrofie?

Tysiące ludzi protestowało   w Tokio we wtorek (23.09.2014r) przeciwko planowanemu przez rząd wznowieniu pracy 2 reaktorów  jądrowych w Japonii. Wg prasy w proteście wzięło udział 16 000 osób.

Protest23092014

W marszu w dniu 23.09.2014r  wziął udział laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury Kenzaburo Oe. Pan Kenzburo powiedział reporterom: “trzy i pół roku minęło, a wciąż nie opanowaliśmy skutków katastrofy.”

Jednym z haseł było ” Nie potrzebujemy energii jądrowej”

Miesiąc temu w Komisja Jądrowa Japonii (NRA) zatwierdziła decyzję uruchomienia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej w Sendai, po spełnieniu niezbędnych wymogów bezpieczeństwa. Decyzja ta jest  postrzegana jako pierwszy krok do wznowienia pracy  48 pozostałych reaktorów.Na podstawie japońskich przepisów bezpieczeństwa, reaktory  starsze niż 40 lat powinny być wycofane z eksploatacji, chyba że otrzymają zgodę na przedłużenie pracy o 20-lat. Przed marcem 2011 roku w Japonia generowała 30 procent swojej energii elektrycznej przez reaktory jądrowe.“Japonia nie uruchomi  zamkniętych elektrowni jądrowych , chyba że ich bezpieczeństwo zostanie przywrócone w 100%,premier Shinzo Abe powiedział w poniedziałek.“Japonia jest obecnie całkowicie uzależniona od paliw kopalnychAbe powiedział na World Leaders Forum, ale podkreślił ponownie, że tylko wtedy, gdy będą bezpieczne, elektrownie jądrowe wrócą do pracy.”
Protest 23092014-1
Japończycy jednak mu nie wierzą.
Źródło: http://rt.com/news/190068-japan-nuclear-energy-protest/
A w Polsce? Drobnymi kroczkami zbliżamy się do apokalipsy. Paradoksalnie wojna n a Ukrainie uratowała nas od kolejowej katastrofy jądrowej, ale głupota rządu w temacie energetyki jądrowej pozostała i widmo polskiej elektrowni jądrowej wisi nad nami niczym miecz Damoklesa.
Unono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*