Świat- Agonia przemysłu nuklearnego – ekonomia najlepszym lekarstwem na głupotę

Świat budzi się z zachwytu nad energią jądrową. I nie wpłynęło na to zdrowie, troska o przyszłe pokolenia czy ograniczanie zbrojeń. Dzisiejszym zabójcą przemysłu jądrowego są stare niezawodne pieniądze. Wygórowane koszty są niezawodnym regulatorem gospodarki.

nuclear-costs3

Czy  “kraje rozwijające się ” wierzą w  bzdurne reklamy rozpowszechniane przez lobby jądrowe? Czy Chiny rzeczywiście ogarnął “szał”  rozwoju jądrowego? Czy Australia stanie się kloaką jądrową dla odpadów przemysłu jądrowego?

Lobby atomowe, tak jak wszyscy inni zdaje sobie sobie sprawę że gra już jest skończona, gdyż na włosku wisi kolejna katastrofa jądrowa , która może nastąpić już w tym tygodniu ( a wg przewidywań naukowców na pewno przed 2050r będzie kataklizm jądrowy na ogromną skalę ). To jest powód, dla którego lobby atomowe w panice zawiera kontrakty na sprzedaż toksycznych produktów – dopóki jeszcze trwa dobra passa.

To  podatnicy będą finansować obiektów jądrowych, pomimo bzdur o demokracji i  prywatnej przedsiębiorczości. Rosja, Chiny są bardziej uczciwi w tym temacie – państwo jest właścicielem spółek jądrowych. I wszystkie są tak chętne do eksportu technologii do innych krajów. Ba  Rosja nawet płaci za kupno jej produktów.

fighters-marketing-1

Ale przemysł jądrowy jest w tarapatach – W USA przemysł jądrowy jest już przeszłością. Padają kolejne kopalnie uranu ze względy na spadek ceny blendy uranowej. Nie inwestuje się w nowe zakłady przetwórcze. Inwestorzy uciekają Vattenfall Nordic firmy jądrowej. Finlandia wycofuje się z budowy Olkiluoto 4 reaktora jądrowego. AREVA balansuje na krawędzi upadłości. Bardzo dużą nadzieję pokłada w Polsce, licząc, że ten odwieczny przyjaciel podtrzyma agonię francuskiego przemysłu jądrowego, budując elektrownie jądrową na pomorzu. Rosatom błaga o nowe kontrakty, pokładając nadzieję na inwestycjach w Indiach ( które zresztą potajemnie prowadzą rozmowy z USA nt przejęcia kontraktu budowy 20 elektrowni jądrowych przez  Westinghouse).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*