Pożar w strefie elektrowni w Czarnobylu. Władze: nie ma zagrożenia. Czy na pewno?

Z ostatniej chwili: Polska zaczęła publikować dane dot. promieniowania gamma, natomiast w dalszym ciągu jest zablokowane publikowanie poziomów  promieniowania alfa. Bułgaria i Rumunia nie publikują żadnych danych nt promiarów promieniowania.

Ukraińscy strażacy walczą we wtorek z pożarem, który wybuchł w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu i objął 130 hektarów pól. Ogień nie zagraża siłowni – zapewniają władze.

Pożar, który gaszony jest od poniedziałkowego wieczoru, rozprzestrzenił się w okolicach niezamieszkanej przez ludzi wsi Kowszyliwka, około 50 kilometrów na zachód od elektrowni.

– Sytuacja znajduje się pod kontrolą. Będę bardzo wdzięczny, jeśli nasze szanowne media nie będą przekazywały nieprzemyślanych informacji, by uniknąć paniki wśród ludności – napisał na Facebooku szef Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Mykoła Czeczotkin.

Służba uspokoiła jednocześnie, że promieniowanie w obwodzie kijowskim, gdzie znajduje się czarnobylska elektrownia, jest w normie.

Poprzedni ogromny pożar wybuchł w strefie wokół Czarnobyla pod koniec kwietnia. Płonęło tam wówczas ponad 300 hektarów lasu. Ogień zbliżył się wtedy na niebezpieczną odległość 20 kilometrów od elektrowni i zaledwie 5 kilometrów od miejsc, w których składowane są odpady promieniotwórcze po katastrofie w Czarnobylu. Władze mówiły, że był to największy pożar na Ukrainie od 1992 roku.

Źródło:http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pozar-w-strefie-elektrowni-w-czarnobylu-wladze-nie-ma-zagrozenia/f5tmqm

Tyle oficjalne informacje. A jak jest naprawdę? Wszystko jest pod kontrolą: Od wtorku zawieszono publikacje danych dotyczących radiacji w Bułgarii i Rumunii. A dziś ( środa ) o godz. 1 w nocy zablokowano publikacje na EURDep Map danych dotyczących promieniowania na terenie Polski.

Czy Polsce coś grozi? N a razie nie, gdyż wiatry wieją od Polski przez Ukrainę do Azji.  Niestety część strumienia rozdziela się na Bułgarię i  “odpryski” mogą trafić do Polski.

Czarnobyl20150701

To już    drugi  pożar w tym roku w rejonie Czarnobyla. Czy ten pierwszy z kwietnia tego roku miał jakiś wpływ na Polskę? Przeanalizowałem zdarzenia z wędrówki radiacyjnej chmury znad Czarnobyla w 1982. Teoretycznie przecież wiatry wiały podobnie, a jednak Morze Bałtyckie i mazury zostały mocno zanieczyszczone. W Mikołajkach jest stacja pomiarowa mierząca promieniowanie alfa. Zobaczmy wyniki pomiarów w kwietniu i maju tego roku.

Mikołajkialfa201503

Marzec – poziom promieniowania alfa na niskim poziomie

Mikołajki alfa201504

Kwiecień – Dziwnym zbiegiem okoliczności ok. 8 kwietnia pojawia się wsrost promieniowania alfa

Mikołajkialfa201505

Maj  poziom promieniowania alfa ma cykliczne wzrosty.

Mikołajkialfa201506

Czerwiec – Poziom alfa ok 14 czerwca zaczyna opadać, po czym 28 gwałtownie skacze do góry. Niestety z powodu zablokowania publikacji pomiarów nie można wywnioskować czy ma to związek z pożarami w Czarnobylu.

A tak wygląda symulacja zagrożenia pożarami lasów w Czarnobylu opracowana w 2010r:

1-fig-4-cumulative-effectiv_med_hr

Materiały własne oraz http://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/850hPa/orthographic=26.69,50.01,3000

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*