Czechy – Temelin – wykryto eminenty promieniotwórcze na okolicznych dachach

Temelin 3 lipca. „Podczas wyłączania drugiego reaktora wykryto na dachach otaczających budynków niewielką emisję radioaktywności, ale personel i środowisko nie były zagrożone” – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik elektrowni Marek Svitak – „Wyższy Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (SUJB) został poinformowany o zaistniałej sytuacji. Wszystkie wykryte poziomy radiacji są znacznie poniżej dozwolonych limitów. Ponieważ jednak wystąpiły w miejscach, gdzie ich nie powinno być, powiadomiliśmy służby nadzoru jądrowego Austrii i Czech”

Temelin
Planowane wyłączenie drugiego reaktora rozpoczęło się 18 kwietnia i pierwotnie miało się zakończyć w połowie czerwca. W dniu 26 czerwca, podczas przygotowań do rozpoczęcia wymiany paliwa wykryto nieszczelność pomiędzy pierwotnym i wtórnym obiegiem chłodzenia reaktora. W związku z tym wyłączenie będzie przedłużone o miesiąc do czasu aż uszkodzenie zostanie naprawione. Pozostałe reaktory będą również sprawdzane pod tym kontem.
Blok nr 1 zostanie wyłączony dnia 10 lipca, celem wymiany paliwa. Wyłączenie będzie trwało do końca sierpnia.
W przeszłości obie jednostki w Temelinie były wyłączane z eksploatacji kilka razy z różnych powodów.
Elektrownia jądrowa Temelín rozpoczęła się w grudniu 2000 roku Obecnie jest największym źródłem energii elektrycznej w kraju. Pokrywa jedną piątą krajowego zużycia prądu.

Czechy -Temelin -awaryjne zatrzymanie reaktora?

Źródło: http://www.praguepost.com/czech-news/48658-radioactivity-found-outside-of-allowed-areas-at-temelin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*