Świat – Energia nuklearna pobita przez energię wiatrową

Zdolność wytwarzania energii wiatrowej na świecie osiągnęła pod koniec 2015 roku 432.42 gigawatów (GW) tj. o 17 procent więcej niż rok wcześniej, przekraczając po raz pierwszy poziom produkcji energii jądrowej , jak wynika  z danych opublikowanych przez światowe organizacje przemysłowe.

nuclear-costs1

Zdolność produkcyjna energii elektrycznej nowo wybudowanych w 2015 roku  elektrowni wiatrowych  była rekordowa –  63,01 GW, co odpowiada około 60 reaktorom jądrowym, podaje Globalna Rada Energetyki Wiatrowej z siedzibą w Brukseli.  Natomiast globalna moc wytwórcza energii jądrowej osiągnęła z dniem 1 stycznia 2016r  382,55 GW  poinformowała  World Nuclear Association  z siedzibą w Londynie.

Zarówno energia wiatrowa i energia jądrowa jest reklamowana jako alternatywa dla paliw kopalnych zasilania paliwem, ponieważ produkują mniej gazów cieplarnianych.

Energia wiatrowa zwróciła na siebie  uwagę, po tym jak wprowadzane innowacje technologiczne znacznie obniżyły koszty wytwarzania , podczas gdy energetyka jądrowa  nadal dogorywa  po wydarzeniach w Fukushimie w 2011r

Energia wiatrowa jest głównym źródłem energii w procesie przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, twierdzi Globalna Rada Energetyki Wiatrowej w materiale  opublikowanym w zeszłym tygodniu.

Chiny wyprzedziły  wszystkie inne kraje w wykorzystaniu energii wiatrowej  – 145.10 GW. Pekin promuje  przejście z węgla i innych paliw kopalnych na energetykę wiatrową w celu zwalczania zanieczyszczenia powietrza i globalnego ocieplenia.

Na drugim miejscu za Chinami są  Stany Zjednoczone z 74.47 GW, a następnie  Niemcy44,95 GW, i kolejno e Indie25.09 GWHiszpania 23.03 GW, Japonia 3,04 GW.

Żródło: http://www.japantimes.co.jp/news/2016/02/20/national/global-wind-power-capacity-tops-nuclear-energy-for-first-time/#.Vst5buar1ZP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*