Europa Północna – wzrost promieniowania radioaktywnego w powietrzu w pierwszych miesiącach marca 2016

Komisja  Bezpieczeństwa Jądrowego Finlandii (STUK) wykryła wyjątkowo dużą ilość radioaktywnego cezu w powietrzu ujawniły  lokalne media  we wtorek.
Plants-vs-Zombies-Garden-Warfare-the-vid-game-940x400
Radioaktywny cez-137 wykryto w czwartek i piątek w ubiegłym tygodniu w próbkach powietrza pobranych przez stację monitorowania STUK położoną w Roihupelto –  wschodnie Helsinki. Poziom cezu w powietrzu był niezwykle wysoki, chociaż wartość nie była wystarczająco wysoka, aby wpływać na zdrowie człowieka, zgodnie z informacją STUK. Zmierzony wynik, 4000 microbecquerels na metr sześcienny powietrza, jest około tysiąc razy wyższy od normalnego stanu. Risto Isaksson, rzecznik STUK, powiedział fińskiemu dziennikowi  Iltalehti, że wykryte ilości cezu odpowiadają pomiarom w Finlandii w okresie wiosenno-letnim podczas opadów po awarii  w elektrowni atomowej w Czarnobylu, z kwietniu 1986. Dodał, że substancja może być roznoszona przez wiatr na duże odległości. Od czasu wypadku w Czarnobylu, substancja radioaktywna są regularnie wykrywane w Finlandii. Tarja K. Ikaheimonen, dyrektor badawczy STUK, powiedział dziennikowi Helsingin Sanomat, że taka koncentracja nie była obserwowane przez długi czas. Niedawno wykryto ilość cezu było 10 razy większe niż to, co się przeniosło do Finlandii pięć lat temu po katastrofie  w Fukushimie w Japonii . STUK również wykluczyć możliwość, że cezu będzie pochodzić z reaktora jądrowego, ponieważ próbka zawiera tylko cez-137. W tej chwili wiadome  jest to, że wiał wiatr od wschodu i południowego wschodu, gdy substancje zostały odkryte, powiedział STUK. Organ będzie nadal badać źródła radioaktywnego cezu.
  Źródło: http://hisz.rsoe.hu/alertmap/database/?pageid=event_desc&edis_id=ED-20160309-52412-FIN

W dniu 07.03.2016 ok godz. 19 wszystkie moje mierniki promieniowania gamma wykazały wzrost promieniowania do wartości 250 – 300uSV ( 71 imp/min) przez ok 1 godziny – tyle czasu mogłem poświęcić na obserwację. Ten wzrost promieniowania nie został potwierdzony przez żadne dostępne publicznie sieci pomiarowe gdyż:

  • Stacja UMCS Lublin wyłączona od dnia 01.03.2016
  • Stacja Bielsko Biała, nieczynna od ok 1 roku
  • Sieć Wold Map Of Radiation od ok 2 lat pokazuje dziwnie wyrównane poziomy radiacji – nie przekraczają nigdy tła. Pomiar w Łodzi znacznie różni się od moich pomiarów

Public EURDEP Map wykazało tylko jedną anomalię 7 marca o godz 16 poziom promieniowania wzrósł do wartości 746uSv/H:

  • HALLANDSVADERO (Sweden) Lat: 56.4ºN, Long: 12.5ºE
    Żródło: obserwacje własne Unono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*