Czarnobyl – 30 rocznica katastrofy nuklearnej

Minęło 30 lat od chwili, gdy światem wstrząsnęła kolejna katastrofa nuklearna. Pamiętam dzień 3 maja, gdy zarządzono podawanie dzieciom płynu lugola.  Dużą zasługę ponosi Pan Profesor Zbigniew Jaworowski. dzięki niemu  wiele dzieci  nie zmarło na nowotwór tarczycy. Nie wiadomo ile zmarło, bo okryte jest to tajemnicą. Chylę za to przed nim głowę. Niestety Pan Profesor, po mianowaniu na członkiem Polskiej Komisji Rządowej ds. Skutków Katastrofy w Czarnobyl a później na przedstawiciela Polski w Komitecie Naukowym ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) całkowicie zmienił swoje poglądy. Stał się gorącym zwolennikiem energetyki jądrowej. Twierdził, że  ewakuacja z obszaru Czarnobyla była zbędna, że podawanie płynu Lugola było niepotrzebne, że tam można mieszkać itd. Nie wziął pod uwagę, że Czarnobyl będzie truł ziemię przez najbliższe kilka tysięcy lat gdyż pożary torfowisk jakich dużo na skażonym terenie emitują ogromne chmury radioaktywnego strontu i cezu. Nasze głupie organizmy myląc go z wapniem i magnezem  budują z niego kości  w kościach powodując wysyp nowotworów Ale w moich oczach najbardziej stracił komentując zdarzenia w Fukushimie. Jego wypowiedź, ze w zasadzie nic się nie stało i światu nie grozi apokalipsa nuklearna była ewidentnie stronnicza. W tej chwili wychodzi na jaw co naprawdę nam grozi.

Czy możemy zapomnieć o Czarnobylu? NIE.  Ale Czarnobyl to katastrofa która doszła do skutku. A coś się dzieje na Łotwie. Jest tam miasteczko Salaspils, w którym był ( lub jest) reaktor 5MW takiego typu jak w Czarnobylu. Oficjalnie został wyłączony w 1998r, w 2003r Łotwa dostała z UE ogromne pieniądze na na likwidacje pozostałości. Wszystko pięknie i ładnie na papierze, a w rzeczywistości spójrzmy na ostatni tydzień:

salapils20160425

Jak widać mieszkańcy tego miasteczka w ostatnich kilku dniach dostali sporą dawkę promieniowania gamma. Ale nie wiadomo z jakim eminentem promieniowania mamy do czynienia

Unono

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*