Japonia – Fukushima- Spodziewane jest zwiększenie skażenia Pacyfiku

Naukowcy z elektrowni jądrowej w Fukushimie ogłosili stan wyjątkowy spowodowany prognozowanym przedostaniem się stopionego rdzenia reaktora do Pacyfiku

Od dłuższego czasu zauważa się podwyższające  się promieniowanie Oceanu Spokojnego przy nabrzeżu sąsiadującym z Fukushimą. Tłumaczone to było zrzutami skażonej wody czy przeciekaniem lodowej ściany.

Japońskie media, powołując się na właściciela elektrowni Fukushuma TEPCO  podały, że udało się wykonać  pomiar promieniowania w uszkodzonym w 2011r reaktorze nr 2 aktualnie wynosi ono do 530Sv. Dawka śmiertelna wynosi 8Sv. Problem z pomiarem i obserwacją co się dzieje w reaktorze wynika właśnie z wysokiego poziomu promieniowania. Wszystkie urządzenia i roboty zostawały uszkodzone, zanim przesłały dane. Dopiero po skonstruowaniu specjalnie zabezpieczonego robota zdolnego pracować w takich warunkach przez 2 godziny, zobaczono prawdziwy obraz zniszczeń.

Katastrofa w Fukushimie jest najgorszą katastrofą od 1986r w Czarnobylu, a może nawet największą w dziejach ludzkości  ( myślę  jednak, ze największą katastrofą w dziejach ludzkości  było morderstwo w Hiroszimie i Nagasaki w 1945r w wykonaniu  USA). Rzecznik japońskiego rządu powiedział w grudniu ubiegłego roku, że spodziewane  łączne koszty – w tym odszkodowania, likwidacja i odkażania – osiągną  21,5 bilionów jenów (190 miliardów dolarów) w procesie, który może trwać wiele lat , gdyż  wysokie poziomy promieniowania znacznie spowalniają  operacje. TEPCO poinformowało, że planuje użycie  robotów do zlokalizowania resztek  paliwa w ramach procesu likwidacji. Obrazy wraku wewnątrz reaktora nr 2 zrobione przez kamery pokazują, że metalowa siatka pod zbiornikiem ciśnieniowym, który zawierał paliwo jądrowe, jest w dużej mierze zapadnięta, tworząc  dziurę o szerokości jednego metra. Czarne zanieczyszczenia, którymi może być topiące się paliwo, są również widoczne na zdjęciach. Paliwo stopiło zbiornik i uszkodzone kraty ale dokładny  stopień uszkodzenia nie został określony. R​​rzecznik TEPCO Tatsuhiro Yamagishi w piątek  powiedział:   “To może być spowodowane przez paliwo jądrowe, które stopiło się  i  zrobiło dziurę w zbiorniku, ale na tym etapie  to tylko hipoteza,” powiedział AFP. “Wierzymy, że zarejestrowane zdjęcia  oferują bardzo użyteczne informacje, ale nadal jest  potrzeba ich weryfikacji   zważywszy, że bardzo trudno jest określić  rzeczywisty stan w środku”.

Pod elektrownią jądrową występują dziwne drobne trzęsienia. Być może są to podziemne wybuchy wodoru powstającego podczas kontaktu wody z płonącym stopionym rdzeniem. Jeżeli tak, to będziemy mieli spektakularny widok, gdy woda z Pacyfiku zetknie się z płonącym rdzeniem.

Przed tym komunikatem TEPCO triumfalnie obiecywało, że uda się sprzątnąć resztki rdzenia i w ten sposób zmniejszyć  skażenie. Ale nasuwają się pytania: Jak uprzątnąć płonący rdzeń i gdzie go przechować przez najbliższe 30 tys lat, bez wpływu sytuacji politycznych świata i chęci ludzkości na samozagładę. Jest to niewykonalne. Była propozycja zbudowania osłony takiej jak w Czarnobylu, ale nie pomoże to na wędrujący w głąb ziemi, topiący się rdzeń, który może dostać się do wodonośnej warstwy zasilającej Tokio w wodę pitną.

Źródło: RT;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*