USA – The United States Enrichment Corporation (USEC) firma wykonawcza umowy sprzedaży wysoko wzbogaconego uranu pomiędzy USA a Rosją na skraju bankructwa.

The United States Enrichment Corporation (USEC) firma wykonawcza programu  Megatony  za Megawaty – sprzedaży wysoko wzbogaconego uranu pomiędzy USA a Rosją na początku marca złożyła w sądzie wniosek o upadłość, a 5 marca jej akcje spadły o 46%. Firma mieszcząca się w Bethesda, Maryland zatrudnia 505 pracowników. Wg analityków nie będzie mogła spłacić należności do października 2014r.

American-Centrifuge-Process-Building-425x284

Od katastrofy w Fukushimie Daichi ( marzec 2011r) i zamknięcia ponad 50 reaktorów w Japonii i Niemczech oraz zamykaniu zakładów w USA spadł popyt na paliwo jądrowe, w związku z czym ich cena drastycznie spadła. Jednym z największych klientów USEC przed 2011r był Tokyo Electric Corporation. Firma świadczy również usługi dla Exelon  i Entergy.

Po wstrzymaniu operacji wzbogacania uranu w Paducah Gaseous Diffusion Plant przez Departament Energii firma planowała  uzupełnić utracone zyski z produkcji z planowanej budowy zakładu wzbogacania w Piketon , Ohio , ale USEC miało problemy z zabezpieczeniem środków na finansowanie projektu.

 
Według zgłoszenia upadłości  USEC, ponad 2,5 mld USD wydano opracowanie projektu zakładu wzbogacania , ale więcej niż 4000000000 dolarów jest nadal potrzebne do uruchomienia.

USEC szukało 2 miliardów dolarów gwarancji kredytowej w Departamencie Energii , ale DOE oznajmiłoł , że proponowany zakład nie był gotowy do produkcji komercyjnej , i odmówił  uprawnień do gwarancji kredytowych . Zamiast tego rząd oferowała program podziału kosztów ,  pod warunkiem że możliwości technologiczne zakładu zostaną odpowiednio wykazane.

USEC powstało w 1992r na podstawie ustawy energetycznej zakładającej prywatyzowanie zakładów do celów cywilnej energetyki jądrowej, ale w ostatnich latach został okrzyknięty jako jedno z największych niepowodzeń gospodarczych ostatnich lat.

Babcock & Wilcox jest strategicznym partnerem USEC, posiadającym duży udział akcji uprzywilejowanych, a potencjalnie może skorzystać poprzez przejęcie majątku USEC, jeśli firma padnie. Pewną nadzieją jest budowa elektrowni jądrowych w Polsce i rozbudowa Temelina w Czechach. Liczono też na Bułgarię, ale tamten kontrakt został podkupiony przez Rosatom. No i dużą rolę gra czas. Ważne jest, aby elektrownia jądrowa w Polsce szybko powstała, otworzy się wtedy rynek uranu wysoko wzbogaconego dający spory zastrzyk gotówki w energetykę jądrową USA.

Żródło: http://enformable.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*