Francja – Paryż SFEN Konferencja przemysłu nuklearnego widzi w kryzysie ukraińskim szansę dla przemysłu jądrowego

Nuklearny przemysł jest wdzięczny za kryzys na Ukrainie. “Dzięki temu będziemy mogli sprzedać więcej atomu do Europy”  Takie padały oświadczenia w kuluarach konferencji przemysłu nuklearnego SNEN jaka odbyła się w dniach 19-20 marca 2014r w Paryżu.

fighters-marketing-1

Zachodni gracze przemysłu jądrowego mają nadzieję, że konflikt między Ukrainą a Rosją może pomócw popchnięciu krajów w Europy Wschodniej, które zależą od rosyjskiego gazu, do decyzji o wykorzystywaniu energii atomowej.

Przemysł jądrowy, którym zachwiała katastrofa w Fukushimie chętnie promuje swoje zalety jako produkcja czystej krajowej energii w porównaniu do importu gazu i zanieczyszczających elektrowni węglowych.

“Myślę, że jest odpowiedni dla krajów Europy Wschodniej, bo uniezależnia je od polityki zewnętrznej ”  powiedział Reuterowi w kuluarach SFEN konferencja przemysłu jądrowego w Paryżu.Donald Hoffman, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Jądrowego (ANS).

Delegaci z francuskiego przemysłu nuklearnego też chętni do eksportu reaktorów krajom Europy Środkowej, takim jak Polska i Czechy.   To energia jądrowa może przynosić przemyślenia pod względem niezależności energetycznej“, powiedział Christophe Behar, dyrektor francuskiego centrum badań jądrowych podział energii jądrowej CEA

“Pierwszy ukraiński alarm odegrał  poważną rolę w podejmowaniu decyzji w zakresie polityki energetycznej w Wielkiej Brytanii  powiedział Philippe Knoche, dyrektor ds. operacyjnych w francuski budowniczy reaktorów jądrowych Areva.

Wielka Brytania zgodziła się na  udzielenizki 19 mld euro (26400000000 dolarów), w ubiegłym roku kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej nowego w Europie od Fukushima  dla konsorcjum złożonego z EDF, Areva i chińskich państwowych przedsiębiorstw CGN i CNNC .

Ale inni uczestnicy konferencji  byli bardziej sceptyczni w sprawie perspektyw energetyki jądrowej w Europie Wschodniej jako odpowiedzi na ukraiński kryzys. Kwestia gazu jest bardzo krótkotrwała, nie widzę w jaki sposób przemysł jądrowy może z tego skorzystać“, powiedział Jean Van Vyve, kierownik aktywów  i projektów jądrowych Electrabel w Belgii, “Istniejąca infrastruktura grzewczej  oparta jest głównie na  ropie naftowej i gazie, a nie na urządzeniach elektrycznych,co  zmniejsza atrakcyjność energii jądrowej” dodał.

Anes Burket, z Czech ( CEZ), nie spodziewa się bardzo duże wsparcie dla energii jądrowej  “Nie jestem optymistą w tym temacie,” powiedziała,”częściowo dlatego, że strategia energetyczna UE koncentruje się bardziej na wspieranie odnawialnych źródeł energii niż energia jądrowa

Źródło: http://www.reuters.com/article/2014/03/21/nuclear-ukraine-idUSL6N0MH4VT20140321

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*