Polska – Greenpeace zaskarży Program Polskiej Energetyki Jądrowej

Greenpeace podejmuje kroki prawne przeciwko niedostatecznemu przygotowaniu Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Opublikowana 10 lutego ekspertyza dotycząca skutków awarii jądrowych na Pomorzu potwierdza jednocześnie wątpliwości społeczeństwa wyrażone w ramach konsultacji społecznych, które nie zostały uwzględnione przez polskich rząd. Ekolodzy wzywają PGE EJ1 do przestrzegania prawa w trakcie przygotowywania projektu atomowego.

W poniedziałek 10 marca, w Gdańsku, Greenpeace opublikował raport ekspercki, który wskazuje, że możliwa awaria elektrowni atomowej może prowadzić do konieczności całkowitej ewakuacji Gdyni po trzech godzinach od zdarzenia, uczynić Gdańsk terenem niemożliwym do zamieszkania na dłuższy czas, jak również zagrozić zdrowiu dzieci w Warszawie w przypadku dużej koncentracji radioaktywnego izotopu jodu-137.[1]

skazenie1

Ekspertyza opiera się na dwóch raportach: pierwszy przygotowany przez Instytut Bezpieczeństwa i Studiów Ryzyka (ISRS) Uniwersytetu BOKU w Wiedniu [2], wskazuje na potencjalne emisje radioaktywnych izotopów w razie poważnej awarii w trzech proponowanych rodzajach reaktorów jądrowych. Drugi raport, autorstwa Departamentu Meteorologii i Geofizyki Uniwersytetu w Wiedniu (IMGW) [3], opisuje rozprzestrzenianie się skażenia w atmosferze.

Źródło: http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Greenpeace-zaskary-Program-Polskiej-Energetyki-Jdrowej/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*