Polska – Spółka PGE EJ1, która ma wybudować pierwszą elektrownię jądrową, zacieśnia współpracę z samorządami Pomorza

To nie jest żart primaaprilisowy! Poniższy tekst został opublikowany 30.01.2014r. Proszę zwrócić uwagę na zaznaczony tekst:

Spółka PGE EJ1, która ma wybudować pierwszą elektrownię jądrową, zacieśnia współpracę z samorządami Pomorza. Umowa o współpracy obejmuje m.in. edukację oraz rozwój infrastruktury towarzyszącej elektrowni, z możliwością współfinansowania jej budowy.

Plants-vs-Zombies-Garden-Warfare-the-vid-game-940x400

Jednocześnie najnowszy z serii sondaży opinii publicznej, zlecany przez PGE EJ1 w regionie potencjalnej budowy elektrowni jądrowej pokazuje, że poparcie dla atomu w Pomorskiem utrzymuje się na poziomie 60 proc.

“To nowy, systemowy etap współpracy ze społecznościami lokalnymi. Do tej pory nasze kontakty miały bardziej charakter doraźny” – powiedział przed podpisaniem dokumentu na konferencji prasowej prezes PGE EJ 1 Aleksander Grad.

Umowa przewiduje współpracę przy działaniach komunikacyjnych i edukacyjnych, m.in. w zakresie technologii, wsparcie rozwoju infrastruktury towarzyszącej i lokalnego rynku pracy.

Na mocy umowy powstaną plany współpracy oraz plany rozwoju, które mają być zatwierdzone w ciągu czterech miesięcy, razem ze zobowiązaniami związanymi z zaangażowaniem finansowym stron.

Grad podkreślił, że plan musi też określić, jak w okresie przejściowym wspierać finansowo gminy, na obszarze których może stanąć elektrownia jądrowa. „Wiemy bowiem, że w okresie przygotowywania i samej budowy elektrowni bardzo często dochodzi np. do pewnego zastoju w obrocie nieruchomościami, w gminach dochodzi do czasowego wstrzymania rozwoju. Chcemy w związku z tym znaleźć takie rozwiązania, które pomogą tym gminom zachować płynność finansową, znaleźć sposoby na współfinansowanie różnych projektów np. z Unii Europejskiej” – dodał. Zaangażowanie finansowe wymagać będzie uzyskania zgód korporacyjnych ze strony PGE.

„Najważniejszy w tym wszystkim jest dla nas program rozwojowy. Chcemy w nim umieścić wszystkie niezbędne działania inwestycyjne, aby zbudować elektrownię i w przyszłości, gdy już ona powstanie, żeby przestrzeń wokół niej była właściwie zagospodarowana. Zakładamy, że znajdą się w tym programie takie rzeczy jak rozwój infrastruktury towarzyszącej, drogowej, kolejowej” – dodał Grad.

Dwie badane aktualnie lokalizacje elektrowni znajdują się na Pomorzu w gminach Krokowa i Gniewino oraz Choczewo.

„Dla naszych trzech gmin jest w gruncie rzeczy wszystko jedno, gdzie ta inwestycja powstanie. Nasz region jest ubogi w duże firmy. I tak inwestycja na pewno się u nas przyda” – powiedział wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka.

Wicemarszałek pomorski Wiesław Byczkowski ocenił z kolei, że w związku z budową na Pomorzu elektrowni atomowej może powstać kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

( Bzdura totalna.  Facet nie wie co plecie. Gdzie zatrudni te kilka tysięcy osób? Pan Kulczyk proponując budowę farmy wiatrowej na Bałtyku realnie oferował zatrudnienie 15 tys osób. Tu rzuca się cyfry bez poparcia. Fukushima przy sprzątaniu syfu atomowego zatrudnia ok 400 własnych i 1500 najemnych osób, a tam jest co robić)

Z najnowszego sondażu TNS Polska na zlecenie PGE EJ1 wynika, że poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w pobliżu miejsca zamieszkania wśród mieszkańców gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino wynosi odpowiednio 58, 57 i 74 proc. Dla całego Pomorza poparcie wynosi 57 proc., a przeciwnych jest 34 proc. ankietowanych.

Z badania wynika też, że w ciągu 2013 r. poparcie dla budowy elektrowni w województwie zachodniopomorskim wzrosło z 29 do 37 proc.

Główne korzyści postrzegane przez ankietowanych są związane z rozwojem regionu i lokalnego rynku pracy. Jedynym wyjątkiem jest gmina Mielno, gdzie trzy czwarte mieszkańców nie widzi żadnych korzyści wynikających z budowy elektrowni jądrowej. Przed dwoma laty w lokalnym referendum mieszkańcy Mielna sprzeciwili się możliwości budowy elektrowni w miejscowości Gąski.

Natomiast najważniejsze obawy podnoszone w badaniu dotyczą ryzyka awarii. Tylko w gminie Mielno dominuje obawa o spadek atrakcyjności turystycznej.

Ostatnie badanie przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia 2013 r. techniką wywiadu bezpośredniego; jedynie w Mielnie wykorzystano technikę wywiadu telefonicznego. Łącznie TNS Polska przeprowadził 2504 wywiady ze stałymi mieszkańcami gmin, będących potencjalnymi lokalizacjami elektrowni jądrowej, oraz w pobliskich większych miastach.

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd programem energetyki jądrowej, lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej, jej technologia oraz partner strategiczny mają być znane do końca 2016 r. Program przewiduje uruchomienie pierwszego bloku jądrowego do końca 2024 r.(PAP)

Źródło: http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/odpowiedzialna-za-budowe-elektrowni-atomowej-spolka-zaciesnia-wspolprace-z-samorzade

there_are_no_gc3a7c3bfminimum_dosesgc3a7c3b6_of

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*