Rosja – Norwegia nalega na usunięcie dwóch porzuconych rosyjskich łodzi podwodnych.

Murmańsk – dwie porzucone posowieckie łodzie podwodne o napędzie nuklearnym stanowią potencjalne zagrożenie katastrofą nuklearną i naruszeniem delikatnego ekosystemu Morza Arktycznego alarmują rosyjscy i norwescy naukowcy

k-159-preps-320x240

Te dwie łodzie podwodne K-159 i K-27 zostały porzucone przez Rosję na oceanie. Pierwszy na wejściu do Zatoki Kola a drugi w płyciznach wokół Archipelagu Nowej Ziemi, gdzie  były poligon doświadczalny bomb jądrowych w czasach radzieckich, Tam też jest  coś w rodzaju  wysypiska odpadów jądrowych jako  dziedzictwo zimnej wojny.

Okręt podwodny K-27 został zatopiony w odległości 50 metrów od zatoki Stipovogo na Archipelagu Nowej Ziemi  na Morzu Karskim w 1981 roku po poważnej awarii reaktora, który zabił dziewięć osób. Jego reaktory zawierają 90 kg uranu 235.

K159, wycofany ze służby w 1989 roku, został zatopiony na  znacznie głębszej wozie. Wewnątrz jest 800 kg paliwa jądrowego w dwóch reaktorów wodnych ciśnieniowych w sierpniu 2003 r. Stało się to podczas holowania z Gremikha, dawnej bazy marynarki wojennej, do stoczni Polyarny, gdzie miał być  utylizowany. Również tu dziewięciu  członków załogi, uszczelniających przecieki  zmarło w wyniku choroby popromiennej.

Niestety nie jest to jedyne zagrożenie radiologiczne jakie czai się na dnie oceanu.Według norweskiego Urzędu Ochrony Radiologicznej (NRPA), inne podwodne zagrożenia promieniowaniem obejmują 19 statków zawierających odpady promieniotwórcze; 14 reaktorów jądrowych, w tym pięć, które nadal zawierają wypalonego paliwa jądrowego; 735 inne kawałki radioaktywnie skażone ciężkich maszyn i 17.000 pojemników z odpadami radioaktywnymi.

W poprzednim miesiącu odbyła się konferencja rosyjskiego koncernu atomowego ROSATOM i Bellony. Wyartykułowano na nim życzenie podniesienia obydwu statków. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach jest to technologicznie możliwe, chociaż bardzo kosztowne. Ustalono, że w tym roku odbędzie się podwodny rekonesans celem ustalenia w jakim stanie znajdują się te dwa obiekty. Panuje opina, że ponieważ K159 zatonął nagle, jest duże prawdopodobieństwo istnienia silnego promieniowania wewnątrz kadłuba.

Źródło:http://bellona.org/news/nuclear-issues/2014-04-russia-norway-urge-raising-dumped-soviet-era-nuclear-subs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*