USA – Energetyka nuklearna boryka sie nowymi problemami

Tak bardzo reklamowany program budowy nowej generacji  reaktorów jądrowych SMR  już wpada w tarapaty, a nie  nie został jeszcze wdrożony. Babcock & Wilcox,  firma budująca reaktory jądrowe zlokalizowana w Tennessee  znacznie zmniejszyła swoje tempo  budowy reaktora SMR z prozaicznego powodu: brak inwestorów i klientów chętnych na taki reaktor. Amerykański Departament Energii wydał 226.000.000 dolarów , aby pomóc w ciemno w  sfinansowaniu projektu . Firma wykazała stratę  w zeszłym roku i zapowiedziała  drastycznie cięcia budżetu na ten projekt w tym roku.

Placeholder

Źródło:http://www.charlotteobserver.com/2014/04/14/4841485/bw-scales-back-its-small-nuclear.html#.U0_BHFUVorX

Zarząd ENTERGY  zaskoczył opinię publiczną sprzedając prywatne udziały swojej firmy.  Jest to wyraźna wskazówka, że sytuacja finansowa spółki jest niejasna. Pospieszna sprzedaż wskazuje, że wkrótce  może być jeszcze gorzej. Entergy jest jednym z dwóch głównych właścicieli handlowych reaktorów jądrowych w USA. Jej  upadek może stwarzać poważne problemy  w USA gdy stare reaktory pozostaną bez właściciela i nikt nie będzie chciał w nie inwestować.

Źródło:http://safeenergy.org/2014/04/15/why-are-entergy-execs-selling/#more-606

TVA operator  elektrowni jądrowych na południowym wschodzie USA zwolni  setki pracowników w tym roku .Prawdopodobnie  plany zwiększenia mocy w ich  elektrowni jądrowej  Browns Ferry zostały anulowane.

Źródło:http://www.waff.com/story/1751081/tva-prepares-for-layoffs

Dodając do tego wydarzenia w przechowalni WIPP, gdzie planuje się wdrożenie śledztwa w sprawie zaniedbań i narażenia społeczeństwa na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, całość ukazuje stan zapaści  energetyki jądrowej USA.

Żródło: http://www.fukuleaks.org/web/?p=12833

Jestem stałym czytelnikiem raportów NRC. Zastanawia mnie fakt, ze w ostatnim miesiącu było 9 zdarzeń odsunięcia od pracy licencjonowanych operatorów na skutek będących w stanie po użyciu narkotyków lub alkoholu. Biorąc pod uwagę, że w USA jest 100 reaktorów ( z czego regularnie ok 10 jest w stanie zatrzymania z różnych powodów) , 10% obsługujących nie jest w stanie prawidłowo reagować na sytuacje awaryjne. To naprawdę cud, że jeszcze nie powtórzyła się Fukushima.

Unono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*