Rosja – Sankcje ONZ zintensyfikowały nawiązywanie nowych umów gospodarczych z krajami Azji.

Według analityków rok  2014 może stać się nowym kamieniem milowym w relacjach biznesowych między Indiami i Rosją, w wyniku  odnowy wielu umów dwustronnych . Energia jest od dawna jednym z kluczowych aspektów współpracy między obu państwami . Cztery lata temu , Rosja i Indie podpisały plan na budowę 16 reaktorów wg rosyjskich projektów  przez ROSATOM w Indiach . Oczywiście jest zapewnione rosyjskie paliwo do nich.

Obecnie Indie  planuje budowę 19 bloków jądrowych o łącznej mocy 17.400 MW do 2017 roku. Rosja ma umowę na budowę dwóch reaktorów w elektrowni Jądrowej  w Kudankulam.  Dalsza faza projektu jest właśnie negocjowana.i Rosatom ma nadzieję , że wkrótce Rosja i Indie podpiszą umowę na cały projekt. .

” Właśnie zakończyliśmy kolejną  rundę rozmów w Indiach.” Powiedział  Dyrektor Generalny Rosatom   Siergiej Kirijenko  na międzynarodowym forum w sprawie bezpieczeństwa jądrowego w zeszłym tygodniu .

Ponadto Igor Sieczin, szef Rosnieft, największej rosyjskiej spółki naftowej ,  stał na czele delegacji uczestniczącej  w zeszłym miesiącu w spotkaniu z  sekretarzem firmy  Oil India  Saurabh Chandra, starając się rozszerzać więzi z New Delhi. Rosyjski państwowy koncern olejowy  oferuje Indiom  ropę naftową i gaz. Zaproponował również indyjskiej firmie  Corp ONGC udziały w dziewięciu morskich  platformach wydobywczych ropy naftowej i gazu na Morzu Barentsa i jednej na Morzu Czarnym .

” Indie są bardzo ważnym krajem dla Rosji”  powiedział Igor Sieczin ”   bardzo skutecznie uruchomiliśmy  projekt z ONGC,  teraz chcemy rozszerzyć naszą współpracę . Jesteśmy chętni do dostarczania ropy naftowej do rafinerii indyjskich . “

Obecnie Indie nie mają pewnego kontraktu na import ropy naftowej z Rosji , zakupują małe ilości raz na jakiś przez ONGC w projekcie Sachalin- 1, na Dalekim Wschodzie Rosji .

Interakcje między Rosją i Indiami oznacza niemal każdy kontrakt zapewniający tworzenie wspólnych przedsięwzięć lub licencjonowanej produkcji . W 2013 r. , import  rosyjskiej broni do Indii osiągnął 4700000000 dolarów . Kolejna branża , która bardzo interesuje Indie  są systemy militarne sterowane komputerowo, produkowane przez rosyjską Morinformsystem – Koncern Agat..

Źródło: http://voiceofrussia.com/radio_broadcast/no_program/271364756/

Niestety szybko nie dowiemy się co naprawdę dzieje się w Indiach. Były tam ostre protesty  ( do pacyfikacji wsi przez policje włącznie ) przeciwko elektrowni w Kundkunam, pisałem o darowiznach USA na rozwój energetyki jądrowej w Indiach, o wypadkach i incydentach nuklearnych w Indyjskich elektrowniach jądrowych. Miesiąc temu strona ww2.dianuke.org/  pisząca o tych sprawach przestała uaktualniać informację, a 20.04.2014r pojawiła się informacja o wygaśnięciu domeny. Szkoda. Dziękuję za rzetelną informację, jaką przez lata przekazywała.

Unono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*