Ukraina – USA spowoduje na Ukrainie “drugi Czarnobyl”? Rola Westinghouse w tej prognozie.

Należy zapamiętać datę  26.04.2014r –  28 lat po wybuchu reaktora w Czarnobylu –  w tym dniu pojawiły się alarmujące wieści na temat przyszłości Ukrainy. Niestety to co się zdarzy na Ukrainie dosięgnie także Polski. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

fighters-marketing-1

Zastosowanie  paliwa produkowanego w USA do reaktorów produkcji rosyjskiej   narusza wymogi bezpieczeństwa i zagraża katastrofą nuklearną. W 2006r w Temelinie w Czechach zastosowano pręty paliwowe produkcji Westinghouse. Okazało się , ze ulegają rozszczelnieniu. Reaktor awaryjnie zatrzymano. sprawę wyciszono. Ale 2 lata temu  Ukraina zakupiła ładunek prętów paliwowych właśnie z Westinghouse. Po załadowaniu ich do reaktora sytuacja  z Czech się powtórzyła w poważniejszym rozmiarze. pręty spęczniały i tuleje dystansowe zablokowały pręty w reaktorach. Nie można było zatrzymać ani spowolnić reakcji jądrowej. Tylko cud uratował południową Ukrainę od powtórzenia się Czarnobyla w większym wymiarze. Zrobiła się ogromna awantura. Energoatom zażądał natychmiastowego zabrania całego transportu do Ameryki i zapłaty odszkodowania. Oczywiście Westinghouse odrzuciło zarzuty, twierdząc, ze jest to winą złego obchodzenia się z paliwem przez obsługę reaktora. Niemniej EnergoAtom poprosił rosyjski ROSATOM o sprzedaż w trybie wyjątkowym ich paliwa. Do chwili obecnej elektrownie jądrowe Ukrainy pracują na tym paliwie.

A co w sytuacji politycznej jaka powstała pomiędzy Ukrainą i Rosją?  Rosatom nie chce sprzedawać swojego paliwa Ukrainie, więc ukraińskie  przedsiębiorstwo państwowe Energoatom i Westinghouse Company puścili w niepamięć konflikt sprzed 2 lat i uzgodnili  przedłużenie umowy na dostawy  do ukraińskich elektrowni jądrowych paliwa jądrowego produkowanego w  USA . Umowa obowiązuje do  2020 roku.

Ale co w zamian? Gospodarka Ukrainy jest w kompletnej ruinie.  Znalazło się wyjście:

Dnia 23 kwietnia 2014 rząd tymczasowy Ukrainy przeznaczył  45, 2 ha ziemi na budowę składowiska odpadów nuklearnych na wyludniony obszarze zamkniętym wokół zakładu w Czarnobylu między wioskami Staraya Krasnitsa, Buryakovka, Chistogalovka i Stechanka (Centralna Przechowalnia wypalonego paliwa reaktorów WWER) .Paliwo ma pochodzić z Chmielnickego, Równe i  elektrowni jądrowych południowej Ukrainy.

Projekt wykonała firma Holtec. Firma ta straciła licencje na wykonywanie instalacji jądrowych w kilkunastu krajach z uwagi na kiepską jakość ich wykonania.

Westinghouse i Holtec  są członkami organizacji US -Ukraine Business Council (USUBC).

Jest jeszcze inne tajemnicze oblicze tego interesu które wyszło na jaw kilka miesięcy temu: według tajnych porozumień osiągniętych między tymczasowym rządem Ukrainy i jej europejskimi  partnerami, odpady jądrowe pochodzące z państw członkowskich UE będą przechowywane na Ukrainie.

1378326_10100624559634743_955801143_n

Źródło: http://www.globalresearch.ca/nuclear-energy-reactors-u-s-to-turn-ukraine-into-a-second-chernobyl-the-role-of-westinghouse/5379390

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*