Świat – Dostawcy uranu zmuszeni są do ograniczenia wydobycia

Na ceny uranu wpływ  miało  wyłaczenie reaktorów jądrowych w wyniku katastrofy w Fukushima Daiichi
Japońskie elektrownie atomowe były trzymane w stanie wyłączenia znacznie dłużej niż pierwsze prognozy przemysłu jądrowego , a wyłączenie  ich doprowadziło do długotrwałego braku zapotrzebowania na  uran , co spowodowało upadek tego rynku.

Uranium-Oxide-425x283

Drugim gwoździem do trumny uranu, o którym analitycy rynku mówią półgębkiem, a w zasadzie nikt nic nie mówi na ten temat, jest długofalowa umowa utylizacji broni jądrowej podpisana  pomiędzy USA i Rosją. Na mocy tej umowy Rosja wycofuje swój przestarzały arsenał jądrowy do Czelabińska ( ale nie cieszmy się, pełną parą idzie wymiana na nowocześniejszy), gdzie zostaje rozbrojony, a wysokowzbogacony uran i pluton jest przekazywany do USA, gdzie używany jest jako paliwo do elektrowni jądrowych. Wprawdzie ostatni konflikt o Ukrainę pozornie zakłócił dobre stosunku Rosyjsko- Amerykańskie  ( delegacja  amerykańska oglądająca w październiku 2013r  Czelabińsk wyrażała sie w superlatywach o organizacji i  porządku w obiektach, gdy tymczasem spojrzenie z Googli na ten rejon ukazuje jakie spustoszenie powoduje ten koncern), ale dla dobrych interesów nie ma żadnych barier. Energetyka jądrowa i jej zyskowność jest ponad podziałami. Bardzo duży udział w tych interesach ma spółka Babcok & Wilcox

Japoński rząd wielokrotnie powtórzył swoją obietnicę , że zrestartuje reaktory jądrowe w Japonii , mimo oporu społecznego , ale Rząd Japonii nie ma pewności, kiedy i czy będzie w stanie ponownie uruchomić swoje reaktory . Wszystkie reaktory jądrowe w Japonii zostały zamknięte od września 2013 roku.

Nieoczekiwany brak popytu na uran  doprowadził także kopalnie uranu w Australii i Afryce do zamknięcia z powodu braku ich rentowności.  ( Australia ma zapewniony popyt na uran przez Chiny, gdzie planuje się budowę nowych elektrowni. Chińczycy deklarują, że będą kupowali uran z Australii, która ogłosiła, że nie ma zamiaru budować elektrowni jądrowych)

Według UBS krańcowy koszt wydobycia uranu wynosi 35 dolarów za funt . W dniu 14 maja 2014 r., ceny uranu spadła do 28,40 dolarów USD za funt ,najniższy od czerwca 2005 roku.

Średnia cena za funt uranu
2014 – 33,93 dolarów
2013 –  38,47 dolarów
2012 –  48,90 dolarów
2011 –  66,50 dolarów
2010 –  46,27 dolarów
2007 –  135 dolarów

 Źródło: http://enformable.com/2014/05/uranium-suppliers-forced-cut-production-due-lack-demand/

5 Year Uranium Price Chart - Uranium Price Per Pound

Komentarze: Unono

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*