Starcie stara energetyka jądrowa vs energia odnawialna. Pierwsza nuklearna wojna 21 wieku

Do ostatniego roku, grono niezależnych analityków finansowych (Lazard, Citi, Credit Suisse, McKinsey and Company, Sanford Bernstein, Morningstar) nie zwiastowało rewolucji gospodarczej w sektorze energii elektrycznej. Jednak ćwierć wieku postępu technicznego doprowadziło ich do wniosku, że w ciągu następnej dekady odnawialne źródła energii i gazu będą zaspokajały nowe zapotrzebowania, a co ważniejsze wykazało, że obciążenia podstawowego modelu zapotrzebowania na energię w dużej mierze są przestarzałe i nieaktualne.

body-0-1401990296949
Debata naukowa nad tym, czy możliwe jest przejście na system energetyczny, który opiera się w całości (99 procent) lub w większości (80 procent) na odnawialnych źródłach energii pod koniec stulecia, jest w dużej mierze bez znaczenia, ponieważ w ciągu ostatnich kilku latach można było zobaczyć gwałtowną i znaczną rozbudowę odnawialnych źródeł energii ( wzrost powiedzmy o 30 czy 40 procent), a obecne siły ekonomiczne zmieniają swój kurs i polityka transformacji systemu energii elektrycznej jest uznawana za możliwą.

Rewolucje polityczne zwykle powodują rewolucje gospodarcze, czyli stan w jakim jesteśmy w sektorze energii elektrycznej dziś zależy od fanaberii polityków. Dominującymi operatorzy energetyczni są zasiedziali, więc lobby jądrowe uznało, że stoją w obliczu egzystencjalnego zagrożenia i rozpoczęły kampanię, aby je wyeliminować. Ci, którzy  głośno zapowiadali nadejście “renesansu jądrowego” mniej niż dziesięć lat temu, są zdesperowani aby uratować ich flotę starzejących się reaktorów jądrowych od wcześniejszego przejścia na emeryturę i ” nie zatrzymywać inwestycji istotne dla rozwoju  ( słowa prezesa Exelon), ponieważ nie mogą będąc na marginesie konkurować z odnawialnymi źródłami energii lub gazu.”
Ta debata energia odnawialna vs jądrowa to nie tylko “deja vu – wszystko od nowa, o wiele bardziej skomplikowane niż tylko losy energetyki jądrowej.” Problem Fundamentalnego podejścia do dostarczania energii elektrycznej w 21 wieku, a sprostanie wyzwaniu zmian klimatu, jest na tapecie. Energia jądrowa i alternatywy są tak zasadniczo różne, że strategia “wszystkie razem ” nie jest już możliwa. Nuklearna energia w systemie elektroenergetycznym, która koncentruje się na elastyczności, jest niespójna do niego, ponieważ jest całkowicie nieelastyczn, ale odnawialne źródła energii nie mogą rozwinąć się do pełnego potencjału bez otwarcia i przekształcenia fizycznego i instytucjonalnego infrastruktury systemu energetycznego.
Energii jądrowej nie powiodło się, ponieważ nie była w stanie konkurować będąc na marginesie z innymi źródłami energii – węglem w 1980, gazem w 1990 i odnawialnymi źródłami energii w 2000 roku. Odnawialne źródła energii stały się konkurencyjne, nie tylko dlatego, że postęp technologiczny dramatycznie obniżył koszty zasobów zaopatrzenia, ale także dlatego, że rozwój technologii informacyjnych i kontroli pozwoliły na integrację technologii zdecentralizowanego wytwarzania energii dynamicznego systemu dwóch źródeł zapewniającego niezawodność dostaw przez aktywne zarządzanie i popyt.
Obecne wysiłki Exelon i Entergy do wprowadzenia zmian zasad w regionach USA, które opierały się najczęściej na siłach rynkowych uosabiają konflikt polityczny. Niewzruszone faktem, że przemysł jądrowy otrzymał dziesięć razy więcej dotacji niż odnawialne źródła energii i nadal otrzymuje ogromne dotacje w formie uspołecznionej kosztów ubezpieczeń od odpowiedzialności i gospodarki odpadami, niedofinansowane likwidacji, niedostatecznie wyrównaną wykorzystanie wody, federalny gwarancji kredytowych i produkcji ulgi podatkowych dla nowych reaktorów, finansowanie kontynuuje R & D dla małych technologii reaktorów modułowych, i zaawansowanej zwrotu kosztów inwestycji jądrowej w wielu stanach, przemysł jądrowy rozpoczął kampanię o przetrwanie atakiem na ulgi podatkowej na elektrownie wiatrowe.
Jednak akcja szybko przeniosła się z tej małej dotacji na żądania znacznie bardziej powszechnych zmian w polityce regulacyjnej. Właśnie dlatego, że ekonomia odnawialnych poprawiła się tak dramatycznie, to energia jądrowa musi uniemożliwić rozwój fizyczny i instytucjonalny infrastruktury, która będzie wspierać powstający system elektroenergetyczny.
Ironicznie   obecne ataki na energię odnawialną odzwierciedlają fakt, że odnawialnym źródłom energii udało się dokładnie to, co energii jądrowej nie powiodło się. Stosunkowo małe dotacje, faulowane potężne siły innowacji, nauki i ekonomii w skali, spowodowały radykalne zmniejszenie kosztów, uzyskując znacznie wyższą rentowność .
Technologie odnawialne są w stanie szybko się przemieszczać wzdłuż ich krzywych uczenia się, ponieważ posiadają one cechy, które pozwalają na wychwytywanie gospodarek masowej produkcji i rozwoju innowacyjności. Polegają one na wytwarzanie dużych liczb jednostek w warunkach konkurencji. Pozwala to na błyskawiczny rozwój w rzeczywistym świecie. To jest antytezą, że rozwój energii jądrowej rozwijał gospodarkę. Nawet ostatnie plany budowy małych modułowych reaktorów prawdopodobnie nie rozwiąże problemu popularności energii jądrowej.
Obecnie wyzwaniem jest budowa nowej infrastruktury fizycznej i instytucjonalnych. W rzeczywistości, rosnąca literatura na temat zmian klimatu jasno wynika, że koszt przejścia na niskie zużycia węgla będzie znacznie łatwiejszy, jeśli zmiana instytucjonalna poprzedza, lub przynajmniej idzie w parze z polityką cenową

Źródło: Mark Cooper, Senior Fellow for Economic Analysis, Institute for Energy and the Environment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*