Australia – Aborygeni zwyciężyli. Plany wybudowania przechowalni odpadów jądrowych zostały wyrzucone do kosza!

Przez ostatnie tygodnie australijskie media  zajęte były sprawą Pistoriusa,  Rolfa Harrisa  ( kto to taki ?)  i  innymi “ciekawymi ” sprawami, ze niemal niezauważalnie przemknęła sprawa zwycięskiej 7 letniej walki Aborygenów z rządem Australii o rezygnację z planów budowy przechowalni odpadów nuklearnych  na terenie Muckaty.

aboriginal-issues

Australia – Wspaniały kraj. Mądry rząd. Nie skusili się na elektrownie jądrowe. Nie posiada broni jądrowej ( oficjalnie). Na całym kontynencie pracuje tylko jeden reaktor naukowy w Lucas Heights, w Sydney. Powstał po II wojnie światowej, celem wybudowania australijskiej bomby jądrowej, de facto brak informacji czy ją wybudowano. Aktualnie pracuje na potrzeby medycyny nuklearnej.

Niestety. Australia posiada największe złoża uranu, co doprowadziło część kontynentu do dewastacji i skażenia. Są głównym dostawcą uranu dla Chin. I tu pojawił się problem. Umowy międzynarodowe przewidują, że dostawca ma obowiązek zagospodarowania wypalonego paliwa. Tak więc chęć zysków zapędziła Australię w kozi róg. więc postanowiono wszystkie odpady zrzucać na południowych terenach Australii (2004r). Napotkali jednak zdecydowany opór mieszkańców. Rząd przyciskany przez światowe lobby jądrowe. wybrał dwie inne lokalizacje, których też nie udało się zrealizować, wybór padł więc na sejsmicznie zagrożony teren Muckaty. Nawet uzyskali zgodę Rady tamtego okręgu, przekonując, że są to mało i średnio radioaktywne substancje pozostałe po produkcji medycyny nuklearnej. Ale znaleźli się ludzie którzy nie uwierzyli i  przez 7 lat prowadzili walkę przed sądami różnych instancji. Aż WYGRALI !  Nie znaczy to wcale, że takie wysypiska nie powstaną w innych częściach Australii. Problem zniknie, gdy Australia przestanie eksportować blendę uranową.

Niedawno czytałem, że KGHM planuje wydobywanie rudy uranowej w Afryce. Gdzie będą składować wypalone paliwo jądrowe? W Polsce czy gdzieś na kontynencie afrykańskim? A może śnią o wydobywaniu polskiego uranu. Jak wywiążą się z międzynarodowych zobowiązań? Gdzie powstanie przechowalnia na 20 000 lat? W kopalni soli w Kłodawie a w może w Wieliczce?

Źródło: na podstawie http://www.mauriceblackburn.com.au/404?aspxerrorpath=/about/media-centre/media-statements/2014/muckaty-station-nuclear-waste-dump-will-not-go-ahead-aboriginal-traditional-owners-succeed-in-legal-challenge/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*