Francja – Notowania żródeł energii jądrowej spadają, rosną notowania energii odnawialnej

Francuski minister energii i środowiska Ségolène Royal w środę ( 18.06.2014r) przedstawił projekt ustawy zwiększającej udział  źródeł odnawialnych w krajowym rynku energii i ograniczającej  produkcję energii jądrowej.

sun-champion“Musimy zdywersyfikować nasze źródła energii oraz udział energii jądrowej będzie musiał spaść,” powiedział Pan Ségolène Royal na konferencji prasowej ………

Nowa ustawa tnie  udział jądrowej w bilansie energetycznym Francji  z 75% obecnie do 50% w 2025 roku , a udział źródeł odnawialnych ma wzrosnąć z ok. 15% do 40%  do roku 2030. Potwierdza się więc  zobowiązanie pana Hollande’a  wygłoszone w czasie kampanii prezydenckiej 2012.

Francja jest drugim co do wielkości na świecie wytwórcą energii jądrowej, po Stanach Zjednoczonych, z 58 reaktorów, rozsianych po całym kraju. Wszystkie są własnością i są zarządzane przez kontrolowane przez państwowego giganta energetycznego  Electricite de France SA .  EDF.FR posiada 0,11%,udziałów w  15 reaktorach w Wielkiej Brytanii. …….

Rząd zakłada, że ta ostatnia ustawa , który oferuje prawodawstwo energetyczne, linie kredytowe, dotacje i ulgi podatkowe pomogą stworzyć około 100 tysięcy miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat w zakresie energii odnawialnej i oszczędzania energii przemysłu, doprowadzi do  cięcia rachunków za prąd  i pomoże w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla … …..

Zdaniem ekspertów energetycznych, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zgodnie z propozycją nowej ustawy ostatecznie doprowadzi do zamknięcia 23-25 ​​z 59 reaktorów do 2025 roku

Źródło: http://online.wsj.com/articles/france-to-dim-its-reliance-on-nuclear-power-1403113287

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*