Szwecja – Rząd planuje ogromną podwyżkę energii elektrycznej.

OSLO: Rząd szwedzki w piątek zaproponował ogromny  wzrost opłat na  fundusz likwidacyjny energii  jądrowej w kraju,motywując ten krok tym, że  poprzednie szacunki kosztów były zbyt niskie.
Szwecja ma trzy elektrownie jądrowe z aktywnymi dziesięcioma reaktorami, pokrywające około 40 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Oczekuje się, że najstarsze reaktoryzostaną zamknięte na początku następnej dekady.

Szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Promieniowania (SSM)  zaproponował podniesienie opłat o 73 procent, tj  do 0.038 koron ($ 0,01) za kilowatogodzinę ( aktualnie wynosi  0,022 koron) w 2015 roku.Energetyka jądrowa ponosi opłaty na rzecz Funduszu utylizacji  odpadów nuklearnych w celu zabezpieczenia funduszu na  przyszłą likwidację elektrowni i składowania zużytego paliwa jądrowego.

Szwedzki urząd ds paliwa jądrowego i Gospodarki Odpadami (SKB) musiał przeliczyć opłaty na fundusz likwidacyjny jądrowej na okres 2016-2017.

SSM oceniło, że koszty likwidacji i ostatecznego składowania odpadów jądrowych może być niedoceniany przez SKB na co najmniej 11 mld koron szwedzkich (1630000000 dolarów),”  podały władze w oświadczeniu.

Państwowy szwedzki Vattenfall posiada udziały w   siedmiu reaktorach, a i niemiecki E.ON trzy.

Fiński Fortum posiada  udziały w sześciu szwedzkich reaktorach jądrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*