Radiacja

Intro

Stan radiacji w Europie i  na świecie

Nieprawdą jest, że jesteśmy daleko od źródeł promieniowania jonizacyjnego. Żeby to sobie uzmysłowić zastanówmy się jakie rodzaje promieniowania są dla nas zabójcze:

– promieniowanie alfa – niby najłatwiej się przed nim ochronić, ale naprawdę to jest najgroźniejsze z promieniowań. Skóra broni przed nim, ale wdychanie czy spożycie jest katastrofalne dla organizmu ( znany jest syndrom Zatoki Perskiej. Okazało się, że jest to choroba popromienna jaką dostawali dzielni żołnierze amerykańscy na skutek wdychania pyłu powstałego po użyciu pocisków ze zubożonym uranem)

-Promieniowanie beta – jest również blokowane przez organizm, ale nie radzę wdychać czy spożywać

– promieniowanie gamma – wszystkim znane i przez wszystkich mierzone. Ale tu wychodzi atomowe kłamstwo. Promieniowanie przenikliwe przeleci przez nas i jak w rosyjskiej ruletce uszkodzi coś, albo nie. im więcej przelatuje, tym większe prawdopodobieństwo, że nas uszkodzi.  Generalnie służące jako odniesienie do pomiarów radiacji,wprowadza w błąd. Promieniowanie gamma jest szkodliwe w dużych dawkach. Natomiast wchłonięcie nawet niewielkich ilości  alfa lub beta daje nam 100% pewności, że nam zaszkodzi, z tym że nie od razu. Objawy pojawią się po roku, dwóch czy w następnych pokoleniach.

Promieniowania alfa i beta nie można zmierzyć ogólnodostępnymi miernikami z lampą jonizacyjną geigera, która służy tylko do pomiaru promieniowania gamma. Są inne skomplikowane i drogie metody. Ale… weźmy pod uwagę tryt – świństwo które powstaje w każdej elektrowni jądrowej. Awaryjne zatrzymanie elektrowni powoduje zrzut setek tysięcy skażonej wody trytowej do zbiornika lub wyrzucenie w postaci pary do atmosfery. otóż tryt emituje 80% promieniowania alfa, 15% beta i 5 % gamma. Czyli mierząc gamma możemy się spodziewać, że towarzyszy mu alfa i beta.

Tyle tytułem wstępu. Korzystając z ogólnodostępnych danych w internecie przedstawię sytuacje radiacyjną. Przypominam, że dane EurDep Map są tylko poglądowe.  Korzystanie z nich w celach komercyjnych czy naukowych jest zabronione:

Promieniowanie alarmowe w Polsce 0,366uSv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*