Wielka Brytania – Czy Hinkley to zły interes dla konsumentów w Wielkiej Brytanii?

Na różnych forach ekonomicznych trwa dyskusja o budowie elektrowni Hinkey w Wielkiej Brytanii. Niestety wszystkie rozważania są teoretyczne. Ale wydostało się trochę niewygodnych danych. Otóż, żeby cały projekt został zrealizowany, Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował zakup energii z tej elektrowni po 92,5 funtów/MWh ( aktualnie jest ok 50 funtów/MWh, a więc 2x drożej ) przez 35 lat. Spowoduje to wzrost kosztów za energie elektryczną o  ok 14 funtów na gospodarstwo domowe na rok. Koszt budowy – 25 mld funtów. ( w fazie projektowej miał wynosić 17 mld funtów). Budowę ma prowadzić francuski koncern EFR. W tym celu zostaną wypuszczone obligacje gwarantowane przez Rząd Wielkiej Brytanii. Niedawno przeczytałem, że zysk inwestorów wyniesie 21%. Dużo.

nuclear-costs1

A kto jest udziałowcem – inwestorem? .

Współudziałowców jest 3:

1 EFR – ARVEA – Francja   – 10%

2. China General Nuclear Power Corp  Chiny  – 30%

3. China National Nuclear Corp  Chiny            – 40%

5. Inni inwestorzy z planowanej sprzedaży obligacji  – 15%

6. brak danych na temat pozostałych 5%, ale nie jest to Rząd Wielkiej Brytanii ( przynajmniej oficjalnie).  Ale czegoś  nie rozumiem. Inwestorzy zebrali 17.5mld euro na koniec 2013r. A co z resztą? Wyłożą podatnicy i konsumenci energii elektrycznej Wlk. Brytanii?

opracowano na podstawie:http://www.bloomberg.com/news/2014-10-13/edf-s-27-billion-of-nuclear-bonds-seen-as-template-u-k-credit.html; http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1095221.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*