Czechy – Rząd Czech oficjalnie potwierdził decyzję o budowie dwóch reaktorów jądrowych

temelin1

Rząd Czech  potwierdził, że w chwili  gdy inne narody odchodzą od stosowania energii jądrowej, Republika Czeska planuje budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych.

Obecnie sześć reaktorów jądrowych działa  w Republice Czeskiej. Cztery w elektrowni jądrowej Temelín i dwie w elektrowni jądrowej Dukovany.

Wg założeń planu jeden reaktor ma być zbudowany w Temelinie , drugi w Dukovany.

Jest to o tyle zastanawiające, że w zeszłym roku Rząd Czeski kategorycznie twierdził, że nie ma pieniędzy na taką inwestycję. Skąd ta zmiana?
Ciekawe, czy w założeniach planów jest zagospodarowanie odpadów nuklearnych. W 2012  przez Polskę conajmniej  dwa razy w miesiącu przejeżdżał transport odpadów nuklearnych z Czech do Rosji. W tym czasie co najmniej dwa razy otarliśmy się o katastrofę jądrową ( niestety mieszkańcy Krakowa i Sanoka dostali swoją porcję promieniowania). Zgodnie z ustaleniami z IAEA ( czy raczej dyrektywami Unii), Prezes PAA nie może odmówić zgody na transport odpadów, o ile wcześniej była zgoda na wwóz do danego kraju paliwa jądrowego. W efekcie PKP CARGO dostaje  zgodę na transport odpadów nuklearnych bez ograniczeń ilościowych.

źródło: http://enformable.com/2015/07/czech-republic-plans-to-build-two-new-nuclear-reactors/, materiały własne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*