Ukraina – Czarnobyl zniszczy Europę?

Płoną torfowiska 40 km od elektrowni w Czarnobylu. Dym unosi radioaktywne cząstki strontu, Cezu, plutonu i innych izotopów radioaktywnych  pierwiastków asymilowanych z gleby przez rośliny, które aktualnie ulegają spaleniu. Ogień kierując się w stronę Czarnobyla zagraża przechowywanym tam, niezabezpieczonym  odpadom radioaktywnym.

Satelitarne zdjęcie z 10 sierpnia 2015r pokazuje grozę sytuacji.

CZarnobyl sierpień 2015

Ogień występuje niedaleko  Kovshilovka dawnej wsi około czterdziestu kilometrów na zachód od  czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Na podstawie zdjęć satelitarnych, ocenia się, że  pożar wybuchł  8 sierpnia. Palą się pokłady torfu. Oficjalnie został zarejestrowany przez Państwową Służbę Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy następnego dnia tj.  9 sierpnia.

Oficjalnie powierzchnia pożaru wynosi około 60 ha. Jednak płonie, według wstępnych szacunków około półtora tysiąca hektarów. Formalnie, jest to liczba umiejscowionych pożarów. W rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne, aby zlokalizowano wszystkie

Wg ukraińskich źródeł z ogniem walczy 147 osób i 27 jednostek, w tym trzysamoloty gaśnicze AN-32P i jeden śmig łowiec MI-8.

Trwające pożary i zagrożenie pożarowe, podnosi także kwestię, czy bezpieczne jest  przenoszenie ukraińskich odpadów nuklearnych z innych części Ukrainy i składowanie ich na terenie zamkniętej strefy w okolicach Czarnobyla. W 1986r katastrofa jądrowa w Czarnobylu poważnie wpłynęła na Wielką Brytanie, Norwegią, jak również uderzyło w Austrię, Szwajcarię, Niemcy i inne kraje europejskie. Skutki wciąż są odczuwalne. Gleba pozostaje zanieczyszczona,a skażenie mięsa dzików, reniferów i owiec czasem przekracza normy (tj 600 do 1200 Bq lub nawet więcej na kg).

Interesujące jest to, że tylko rosyjskie agencje państwowe media konsekwentnie wskazują istnienie niebezpiecznych pożarów w czarnobylskiej wyłączonej  strefie –  w języku angielskim (a nawet niemieckim. Choć to wspaniałe, że niektóre agencje medialne donoszą w języku angielskim, gdzie jest mea culpa Rosji? Czy to usłyszymy? Prezydent Putin, a nawet jego  dziadek, byli  integralną częścią systemu sowieckiego, którego produkcja broni jądrowej doprowadziła do Czarnobyla. ? Gdzie są przeprosin Putina w imieniu ZSRR? Czy nie próbuje się  wymazać historię poprzez nie wspominanie o tym?

Co więcej, kiedy Rosja zaaneksowała  Krym zabrali Ukrainie ogromną nową elektrownię słoneczną, dzięki czemu Ukraina jest bardziej zależna od rosyjskiej ropy i gazu, a nawet rosyjskiej energii jądrowej. Przypuszczalnie Rosja nadzieję, że Ukraina będzie nadal korzystać z rosyjskiego paliwa jądrowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*