Niemcy złożyli formalne zobowiązanie do stopniowego wycofywania z wykorzystania energii jądrowej do 2022 roku Erik Gaweł i Sebastian Strunz piszą o strategii dla stosowania przyszłych źródeł energii w Niemczech i czy takie podejście do problemu, przyjęte w kraju, może służyć jako wzór dla innych europejskich krajów. Twierdzą, że cel jest niewątpliwie trudny, ale długotrwałe działanie jest zarówno ekonomicznie sensowne i umożliwia wyeliminowanie zarówno paliw kopalnych jak i energii atomowej na rzecz odnawialnych źródeł energii.
Po trzecie, Niemcy nie są sami w wycofywaniu się ze stosowania energii jądrowej. Jak widać z tabeli 1, jest kilka krajów w Europie, które nie opierają się na energii jądrowej, czy też zadeklarowały zamiar zaprzestania jej produkcji. Niektóre małe kraje nie stosując energii jądrowej, są państwami członkowskie UE. Warto podkreślić, że Włochy, kraj z bardzo uprzemysłowioną gospodarką i będący członkiem G7, wycofały się już w 1990 roku z energii jądrowej. Bardzo zróżnicowany obraz energii jądrowej w Europie będzie pełny, gdy zwrócimy uwagę na ogromne różnice w działaniach naa rzecz energetyki jądrowej. Zaskakujący jest także fakt, że kraje takie jak Polska zamierzają wprowadzić tę formę energii.
Table 1: Nuclear Power in Europe
W tym kontekście główne wyzwanie niemieckiej energrtyki wynika ze zbieżności zarówno dekarbonizacji jak i energii atomowej. W roku 2000 Niemcy wyprodukowały 577 TWh (Terawatt godzinę) energii elektrycznej, z czego 90 procent pochodziła z energii jądrowej kopalnych. Z planów niemieckiej energetyki wynika, że w 2025 roku ten udział jądrowej kopalnych musi być zmniejszony do 55-60 procent (do 20 procent do roku 2050).
Chociaż jest to niezwykłe wyzwanie, to może równie dobrze być wykonalne: od 2000 do 2013 roku udział energii odnawialnej w całkowitej produkcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł z 7 do 24 procent, jak pokazano w tabeli 2 poniżej. Przewidywany wzrost produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych od 35 procent na początku i około 45 procent w 2020r zrównoważy jednoczesne obniżenie energii z elektrowni jądrowych. Ponadto, cele długoterminowe do roku 2050 są nie tylko będą osiągnięte poprzez rozwój energii odnawialnej, ale także wprowadzenie znacznych oszczędności energii (zmniejszenie o 50 procent zużycia energii pierwotnej i 25 procent redukcji zużycia energii elektrycznej brutto).
Table 2: Renewables share in overall electricity production in Germany