Rosja – tajemnicza awaria reaktora jądrowego w Noworoneżu.

Rosyjscy przedstawiciele mówią o naprawieniu usterki generatora, która ponad 2 miesiące temu spowodowała wyłączenie  bardzo kosztownego, pierwszego w tym typie szybkiego reaktora  AES-2006, budowanego w chmurze tajemnicy i wstydu.

10 listopada wystąpiła  awaria generatora w reaktorze, który rozpoczął swoją działalność w ubiegłym roku w  Nowoworonewskiej Elektrowni Jądrowej  zlokalizowanej na południe od Moskwy. Jego uruchomienie i praca była utrzymywana w tajemnicy przez RosEnergoAtom.

Rosyjskie oficjalne agencje informacyjne opublikowały tą informację w sześć dni później, opierając się na informacji RosAtomu z dnia 10 listopada opublikowanej na  rosyjskojęzycznej stronie  internetowej, jednak jest podejrzenie, ze ta informacja była antydatowana i powstała tego samego dnia.

Firma ostatecznie  publikuje informacje na temat wyłączenia  flagowego  reaktora, znanego  również jako WWER-1200, który Rosatom buduje dla wielu klientów zagranicznych, podając zwarcie jako przyczynę.

Antydatowana informacja  podkreśla, że wyłączenie nie było niczym niezwykłym, i że nie miało żadnego wpływu na bezpieczeństwo promieniowania jądrowego. Ale  takie  późne zgłoszenie incydentu dało podstawy do  publikacji w  lokalnych mediach, że wystąpiła taka sytuacja.

W dniu 15 listopada strona internetowa Bloknot Woroneż,poinformowała,  powołując się na anonimowego świadka, o eksplozji w pobliżu hali turbin elektrowni jądrowej,

Reputacja Rosyjskiej państwowej korporacji  jądrowej  Rosatom zależy  od pomyślnego funkcjonowania AES-2006, który jest od dawna w fazie rozwoju. Jego uruchomienie w zakładzie Nowoworoneż było początkowo planowane na 2012 rok, ale było czteroletnie  opóźnienie  w jego budowie.

Kiedy w końcu udało przejść do trybu pracy w sieci, szef Rosatomu Aleksiej Lichaczew odwiedził zakład a uruchomienie reaktora okrzyknięto jako “wielki sukces rosyjskiej technologii atomowej.”

W piątek, Andrei Timonov, dyrektor działu informacji RosEnergoAtom  odpowiadając  za pośrednictwem poczty elektronicznej na pytania odnoszące się do przesunięciem w czasie informacji o zdarzeniu, poinformował że   wiedział o zamknięciu,  i że reaktor został ponownie uruchomiony i  pracuje na 100 procent wydajności.

Timonov powiedział, że wszystkie generatory w elektrowniach jadrowych w Nowoworoneżu i Leningradzie  są w trakcie modernizacji

Poinformował, że generator elektryczny  AES-2006 dostał zwarcie, a następnie powiedział też, że reaktor, który jest w trybie pilotażowym, miał wcześniej ten  generator naprawiany. Uruchomienie drugiego reaktora AES-2006 w zakładzie Novovoronezh nie będzie opóźnione. Jego termon wdrożenia do pracy w sieci przewidywany jest na początek 2018r.

Prawdą jest, że uruchomienie  zarówno reaktora AES 2006, która jest jednostką nr 6Novovoronezh i następnego reaktora z tej linii mającego  nr 7 jest  już poważnie opóźniona. Planowana data wprowadzenia do jednostki nr 7 minęła w 2016 roku.

Ale nie mówił , że na Białorusi, która obecnie buduje reaktor AES-2006, czy Finlandii, Turcji i Węgier, wszędzie występują opóźnienia.
Działanie  RosEnergoAtomu by nie zgłosić wyłączenie jednostki Noworoneż nr 6 wydaje się być próbą zatuszowania wszystkiego. Dopiero pogłoski o czymś znacznie gorszym, które wydostały się do lokalnych mediów spowodowały przyznanie się do drobnych usterek.

Źródło: http://bellona.org/news/nuclear-issues/2017-01-russia-fixes-a-reactor-it-initially-refused-to-say-was-broken

Niestety w oficjalne informacje trudno uwierzyć. Nauczony doświadczeniem wywodzącym się z działania lobby atomowego  podejrzewam, że znów nastąpiła wielka ściema. Być może w przyszłości napiszę o tym co naprawdę zdarzyło się w Nowoworoneżu.

Unono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*