Świat – Globalna energetyka jądrowa w 2017r – podsumowanie

Podsumowanie globalnej energetyki jądrowej w 2017r  w skrócie: 4 uruchomione reaktory  ( o 12 mniej niż zaplanowano), 3 przestoje, 4 budowy rozpoczęte, 2 opuszczone konstrukcje, bankructwo Westinghouse, ratowanie i rozpad AREVY, znacząca presja finansowa i ekonomiczna na operatorów jądrowych . Pięć nowych reaktorów weszło w długoterminową awarię, a 3 zostały uruchomione ponownie. Globalnie działa 405 reaktorów (1 mniej niż rok temu), 52 w budowie ( o 3 mniej).

Po dziesięciu uruchomionych reaktorach  w 2016 i 2015 r. uruchomiono tylko cztery nowe jednostki – trzy w Chinach, jedną w Pakistanie (zbudowaną przez chińskie firmy) – zostały podłączone do sieci elektrycznych w 2017 r. Tianwan-3, zaprojektowany i zbudowany przez Rosię – Rosatom, został podłączony do chińskiej sieci w dniu 30 grudnia 2017 r. Ponieważ budowa tego bloku rozpoczęła się dopiero w grudniu 2012 r., jest to niezwykle krótki czas budowy. Raport o stanie światowego przemysłu jądrowego 2017 (WNISR2017) wymienił Tianwan-3 jako opóźniony z planowanym uruchomieniem w lutym 2018 r.

Z początkiem 2017 r. zaplanowano podłączenie 16 reaktorów do sieci w ciągu roku (bez systemu Tianwan-3). Rok temu WNISR napisał: “Spośród tych 16 reaktorów 11 jest już opóźnionych. Rok 2017 był zatem interesującym testem dla branży. “Test nie szedł dobrze. Tylko trzy z tych jednostek plus Tianwan-3 o łącznej mocy 3,3 GW wygenerowały swoją pierwszą moc, wszystkie 13 innych, w tym osiem jednostek w Chinach, było opóźnionych lub wyłączonych z eksploatacji. Jest to porównywalne z chińskimi “wskaźnikami energii słonecznej” (PV Magazine) które dodało ponad 50 GW do swojej sieci. Nawet biorąc pod uwagę niższą produktywność rozruchową instalacji słonecznej oznacza to, że nowe elektrownie słoneczne w samych Chinach w 2017 r. wygenerowały znacznie więcej mocy niż wszystkie reaktory jądrowe uruchomione w tym samym roku na całym świecie.

Na całym świecie trzy reaktory zostały trwale zamknięte w 2017 r: W Niemczech Gundremmingen-B został zamknięty zgodnie z planem w dniu 31 grudnia 2017 r. W ramach krajowej polityki wycofania z użycia energii jądrowej. Korea Południowa i Szwecja zamknęły odpowiednio najstarsze jednostki, Kori-1 i Oskashamn-1. Ponadto, dwa kolejne japońskie reaktory Ohi-1 i -2 zostały oficjalnie zamknięte po tym, jak operator zrezygnował z planów ponownego uruchomienia i przedłużenia okresu eksploatacji. Ponieważ obie jednostki nie wygenerowały żadnej mocy od 2011 r., WNISR umieścił je w wykazie, podobnie jak w przypadku długotrwałej awarii (LTO), a teraz przeniósł je do kategorii zamknięcia w celu zamknięcia w odpowiednich ostatnich latach. generowanie elektryczności. Zwiększa to liczbę bloków zamkniętych na całym świecie w roku 2011 w Fukushimie. Niektóre z 31 jednostek, które wciąż znajdują się w stanie długotrwałej awarii w Japonii, prawdopodobnie pojawią się w nadchodzących latach. Oprócz japońskich skręconych reaktorów na świecie istnieje pięć jednostek w stanie długotrwałej awarii –  po jednym w Argentynie, Francji, Indiach, Szwajcarii i na Tajwanie. Japoński rząd zdecydował już w grudniu 2016 r. o oficjalnym zamknięciu reaktora szybko rozprężającego Monju, który nie generował żadnej mocy od 1995 r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) odnotowała tę decyzję w swoim internetowym systemie informacyjnym zasilania reaktora (PRIS) dopiero po rocznym terminie. MAEA wymienia również Santa Maria de Garona jako zamkniętą w 2017 r. Hiszpański reaktor nie generował jednak mocy od 2012 r., A WNISR uznał, że został  trwale wyłączony.

W dniu  1 stycznia 2018 r. w budowie było 52 reaktorów, trzy mniej niż rok temu. Budowa rozpoczęła się w czterech reaktorach w 2017 r., Po jednym w Bangladeszu, Chinach, Indiach i Korei Południowej. Chiński projekt jest szybkim reaktorem pilotażowym,który wystartował  25 grudnia w miejscowości Xiapu w prowincji Fujian, a nie ogłoszono w tym kraju ani jednego nowego projektu budowy komercyjnej elektrowni jądrowej. Nasuwa się pytanie, czy jest to oznaka poważnej zmiany lub spowolnienia chińskiej polityki nuklearnej, która zdominowała światową konstrukcję jądrową przez ostatnie 10 lat, wnosząc ponad 60 procent wszystkich nowych placów budowy od 2008 roku?

Budowa Shin-Kori-5 w Korei Południowej, uruchomiona w kwietniu 2017 r. (Ale tylko kilka miesięcy później), została zawieszona w czerwcu po wyborach prezydenta Moon Jae-ina w maju, ale wznowiono ją po tym, jak komitet obywatelski głosował za jej zakończeniem. Ambicje nuklearne Korei Południowej pozostają w sferze zainteresowania po tym, jak administracja Księżycowa potwierdziła długoterminowy cel wycofania się z energii jądrowej.

W marcu 2017 r. Toshiba-Westinghouse, historycznie największy producent materiałów jądrowych na świecie, złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych i została kupiona za 4,6 miliarda USD (pod warunkiem uzyskania zgody regulatora i sądu) przez spółkę zależną Brookfield Asset Management, kanadyjskiej spółki holdingowej  bez doświadczenia w sektorze jądrowym, specjalizująca się w przejęciu przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji. W lipcu 2017 r. Właściciele V.C. Lato w Południowej Karolinie przyciągnęło wtyczkę do budowy dwóch jednostek AP1000 zaprojektowanych przez Westinghouse po wydaniu około 9 miliardów dolarów. W ostatnich dniach roku tylko dwa inne reaktory budowane w USA, w miejscu Vogtle w Gruzji, otrzymały zezwolenie Państwowej Służby Publicznej na kontynuowanie budowy – na razie.

Francuska państwowa firma budowlana i usługowa AREVA została wykupiona przez rząd z zastrzykiem gotówki o wartości 5,3 mld USD, a następnie zerwana. Oddział AREVA NP zajmujący się budową i obsługą reaktorów AREVA został przejęty przez państwowe przedsiębiorstwo EDF, działające od końca 2017 r. I ponownie uruchomiony w ramach inicjatywy “Powrót do przyszłości” (Reuters) jako Framatome (75,5% EDF, Mitsubishi Heavy Industry 19,5%, Assystem 5%). Po utracie ponad 90 procent wartości zapasów od 2007 r. AREVA wycofano z eksploatacji w sierpniu 2017 r. W tym samym roku francuski urząd ds. Bezpieczeństwa jądrowego ASN przyznał EDF specjalne pozwolenie na wykorzystanie podrzędnego zbiornika ciśnieniowego reaktora w elektrociepłowni Flamanville. , która wciąż jest w budowie. Zbiornik ten został wykonany ze stali o  poziomie węgla znacznie przekraczającym specyfikacje techniczne i jest częścią trwającego skandalu kontroli jakości, wskazującego dziesięciolecia nieprawidłowości i fałszywych dokumentów, które dotyczą jakości dziesiątek tysięcy elementów w dziesiątkach elektrowni atomowych na całym świecie.

Oprócz ekonomicznych skutków skandali i wyzwań związanych ze starzeniem się, operatorzy jądrowi zmagali się z niskimi cenami energii elektrycznej i stale obniżających się  kosztami swoich głównych konkurentów, w szczególności energii wiatrowej i słonecznej. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, wiele elektrowni jądrowych nadal działało tylko z powodu ogromnych dotacji rządowych.

źródło: http://www.dianuke.org/global-nuclear-power-2017-bankruptcies-shutdowns-abandoned-constructions-show-haste

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*