Energia jądrowa nigdy nie była opłacalna

Nowe badanie ekonomiki energii jądrowej wykazało, że energia jądrowa nigdy nie była opłacalna finansowo. Wynika z niego, że większość elektrowni została zbudowana,  silnie subsydiowane przez rządy i często motywowana celami wojskowymi, i nie jest dobrym podejściem do przeciwdziałania zmianom klimatu .

Badanie pochodzi od DIW Berlin, wiodącego niemieckiego niezależnego konsultanta ekonomicznego, i wykazało, że po przeanalizowaniu trendów w budowie elektrowni jądrowej od 1951 r, przeciętna elektrownia jądrowa o mocy 1000 MW przyniosła średnią stratę ekonomiczną w wysokości 4,8 mld euro (7,7 USD) mld AUD).

Raport pojawia się w chwili gorącej debaty dotyczacej  przyszłości energetyki jądrowej w Niemczech i Australii.

Raport opublikowany przez Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (znany jako DIW Berlin) dokonał przeglądu rozwoju 674 elektrowni jądrowych zbudowanych od 1951 r.,Wynika z niego  że żadna z tych elektrowni nie została zbudowana przy użyciu „prywatnego kapitału w warunkach konkurencji”.

„Wyniki pokazały, że we wszystkich przypadkach inwestycja generowałaby znaczne straty finansowe. (Ważona) średnia wartość bieżąca netto wyniosła około minus 4,8 miliarda euro ”, mówi badanie.

„Nawet w najlepszym przypadku wartość bieżąca netto wyniosła około minus 1,5 miliarda euro. Autorzy uwzględniali konserwatywne założenia z wysokimi cenami energii elektrycznej, niskimi kosztami kapitału i konkretnymi inwestycjami. Biorąc pod uwagę wszystkie założenia dotyczące niepewnych parametrów, energia jądrowa nigdy nie jest opłacalna. ”Autorzy raportu są również pesymistyczni co do przyszłości energetyki jądrowej, stwierdzając, że energia jądrowa pozostanie nieopłacalna w dającej się przewidzieć przyszłości.

W przeciwieństwie do Australii, Niemcy mają historię wykorzystania energii jądrowej, która jeszcze w 2010 roku dostarczała około jednej czwartej niemieckiej energii elektrycznej.

Rząd pod przewodnictwem Angeli Merkel zobowiązał się do całkowitego wycofania energii jądrowej do 2022 r.

Raport wykazał, że kiedy elektrownie jądrowe były budowane przy użyciu prywatnych inwestycji, dostawały  „duże dotacje państwowe”, aby projekty były opłacalne, i że w większości przypadków elektrownie jądrowe były budowane ze stratą.

DIW Berlin obliczyło, że na każde 1000 megawatów mocy jądrowej, które można zbudować w różnych warunkach, wystąpiłaby średnia strata ekonomiczna w wysokości od 1,5 do 8,9 miliarda euro (A2,4 do 14,3 miliarda dolarów).

„Energia jądrowa nigdy nie była zaprojektowana do komercyjnego wytwarzania energii elektrycznej; miał na celu broń nuklearną. Właśnie dlatego energia jądrowa była i pozostanie nieopłacalna. Co więcej, energia jądrowa w żadnym wypadku nie jest „czysta”. Jej promieniotwórczość zagraża ludziom i światu przez ponad milion lat ”, powiedział Christian von Hirschhausen, współautor badania.

Raport DIW Berlin podkreślał, że rządy nie powinny być uwiedzione twierdzeniami, że energia jądrowa jest rozwiązaniem kryzysu klimatycznego.

„Energia jądrowa dla ochrony klimatu” to stara narracja, która jest dziś tak samo niedokładna jak w latach siedemdziesiątych. Określenie energii jądrowej jako „czystej” ignoruje znaczące zagrożenia dla środowiska i emisje radioaktywne, które powodują w całym łańcuchu procesowym i poza nim ”, podsumował raport.

Badając historię globalnego rozwoju energetyki jądrowej, DIW Berlin stwierdził, że to względy wojskowe były głównym motorem rozwoju reaktorów jądrowych, a wytwarzanie energii było produktem wtórnym.

„Główny nacisk położono na dalszy rozwój broni jądrowej i innych zastosowań wojskowych. Według raportu DIW Berlin elektrownie jądrowe zostały zaprojektowane przede wszystkim jako „fabryki plutonu z dodatkową produkcją energii elektrycznej”.

Raport odzwierciedla szacunek kosztów nowej produkcji energii elektrycznej w Australii wytwarzanej przez CSIRO, która wykazała, że ​​odnawialne źródła energii pozostają najtańszą formą kosztów nowej produkcji energii elektrycznej, a energia jądrowa należy do najdroższych ze względu na znaczne koszty początkowe budowy elektrownia jądrowa.

Federalny minister energii Angus Taylor podsycił spekulacje, że rząd będzie aktywnie rozważał wezwania ze swoich szeregów, by ponownie rozpatrzyć kwestię energetyki jądrowej, w tym również tych z Barnaby Joyce, który powiedział, że przyjąłby energetykę jądrową we własnym elektoracie, gdyby oznaczało to, że wyborcy otrzymają bezpłatna energia elektryczna.

„Obecnie w Australii wytwarzane jest moratorium na energię jądrową, a rząd nie planuje tego zmienić. Teraz zawsze podchodzimy do tych rzeczy z otwartym umysłem, ale nie mamy planu zmiany moratorium ”, powiedział Taylor w odpowiedzi podczas tury pytań.

Energia jądrowa w Australii jest obecnie zabroniona na mocy ustawy o ochronie środowiska i ochronie różnorodności biologicznej.
Źródło: https://reneweconomy.com.au/nuclear-energy-is-never-profitable-new-study-slams-nuclear-power-business-case-49596/
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*