HIroshima i Nagasaki największe ludobójstwo XXw

Zwycięzców nikt nie sądzi.  Z tej przyczyny USA nigdy nie poniosło odpowiedzialności za masowe ludobójstwo w 1945r. Oczywiście jest wiele wytłumaczeń, ale śmierci i kalectwa dzieci i kobiet nikt nie cofnie. Ale mało kto wie, że pierwotnym celem w marcu 1945r miały być Niemcy. To był bardzo dobry pretekst do pokazania jacy Amerykanie są silni. Fakt, zniszczeniu uległoby z połowa Europy, ale kto by się tym przejmował. Niestety program nuklearny się przeciągnął, a Niemcy w maju 1945r. się poddali. Na razie Rosjan nie można było zaatakować, wszędzie byli  przyjaciele, więc wyliczanka wskazała na Japonię.

Ale czy można byłoby znaleźć inny cel? Tak. Na oceanie spokojnym była zgrupowana flota japońska. Wystarczyłaby jedna bombka i floty nie ma. Ale nie byłoby to tak widowiskowe.

Bombki były zrobione i co z nimi zrobić? Widowisko musiało być spektakularne więc zniszczono cywilne miasta. Wprawdzie mówi się, ze to były cele zastępcze, ale jakoś nie mogę w to uwierzyć.

Wiele osób, które przeżyły tą tragedię, stwierdzało, że po wybuchu pojawiło się w Japonii wiele amerykańskich  misji wojskowych, które nie udzielały pomocy, a tylko obserwowały postępy chorób.

 Ostatnio amerykańscy szefowie sztabu opublikowali dokument, który sugeruje, że broń nuklearna mogłaby „stworzyć warunki dla decydujących wyników”. Pentagon uważa, że ​​użycie broni jądrowej może „stworzyć warunki dla decydujących wyników i przywrócenia stabilności strategicznej”, zgodnie z nową doktryną nuklearną przyjętą przez amerykańscy szefowie sztabów w zeszłym tygodniu.

Dokument zatytułowany “Operacje jądrowe” został opublikowany 11 czerwca 2019r i był pierwszym takim dokumentem doktrynalnym od 14 lat. Eksperci kontroli zbrojeń twierdzą, że oznacza to zmianę myślenia wojskowego USA w kierunku walki i wygrania wojny nuklearnej – co ich zdaniem jest bardzo niebezpiecznym sposobem myślenia.

„Wykorzystanie broni nuklearnej może stworzyć warunki do decydujących wyników i przywrócenia stabilności strategicznej”, mówi dokument wspólnych szefów. „W szczególności użycie broni nuklearnej zasadniczo zmieni zakres bitwy i stworzy warunki, które wpłyną na sposób, w jaki dowódcy zadecydują w konflikcie”.

Na początku rozdziału poświęconego planowaniu nuklearnemu i celowaniu w dokumencie przytacza się teorię zimnej wojny, Herman Kahn, mówiąc: „Domyślam się, że broń jądrowa będzie używana w ciągu najbliższych stu lat, ale ich użycie będzie znacznie mniejsze i ograniczone. ”

Kahn był postacią kontrowersyjną. Twierdził, że wojna nuklearna może być „wygrana” i mówi się, że stanowiła część inspiracji dla filmu Stanleya Kubricka Dr Strangelove.

Dokument dotyczący operacji jądrowych został usunięty ze strony internetowej Pentagonu po tygodniu. Teraz jest dostępny tylko za pośrednictwem elektronicznej biblioteki o ograniczonym dostępie. Rzecznik wspólnych szefów personelu powiedział, że dokument został usunięty z publicznie dostępnej strony internetowej departamentu obrony „ponieważ ustalono, że ta publikacja, podobnie jak inne wspólne publikacje personelu, powinna być przeznaczona wyłącznie do użytku urzędowego”.
Doktryna została opublikowana w następstwie wycofania się administracji Trumpa z dwóch porozumień nuklearnych: wspólnego kompleksowego programu działań z Iranem w 2015 r. Oraz traktatu o nuklearnych siłach zbrojnych z 1987 r. Z Rosją. Administracja jest także sceptyczna wobec trzeciego: porozumienia New Start, które ogranicza strategiczne bronie nuklearne i systemy dostaw USA i Rosji, które mają wygasnąć w 2021 roku.

Tymczasem USA i Rosja są zaangażowane w wielomiliardowe programy modernizacji broni jądrowej. W ramach programu amerykańskiego administracja Trumpa opracowuje rakietę balistyczną o niskiej wydajności, o której rzecznicy kontroli zbrojeń twierdzą, że grozi obniżeniem progu nuklearnego, wyobrażając sobie, że wojna nuklearna może być „ograniczona”, a nie nieuchronnie prowadzić do globalnego kataklizm.

Ostatnia doktryna operacji jądrowych, opublikowana podczas administracji George’a W. Busha w 2005 r., Również wywołała niepokój. Przewidywała wyprzedzające ataki nuklearne i wykorzystanie amerykańskiego arsenału nuklearnego przeciwko wszelkiej broni masowego rażenia, nie tylko nuklearnej.

Administracja Obamy nie opublikowała doktryny operacji jądrowych, ale w przeglądzie postawy nuklearnej z 2010 r. Starała się obniżyć rolę broni jądrowej w amerykańskim planowaniu wojskowym.
Wyrzekł się planu ery Busha, by zbudować bomby nuklearne „bunker-buster” i wykluczył atak nuklearny przeciwko państwom nie posiadającym broni jądrowej, ale nie posunął się tak daleko w kierunku rozbrojenia, jak chcieli lub oczekiwali działacze kontroli zbrojeń.

9 sierpnia 1945r – ludobójcza akcja USA w Nagasaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*