Wielka Brytania – Problemy w elektrowni jądrowej Heysham?

Seria głośnych wybuchów w elektrowni jądrowej wywołała niepokój wśród mieszkańców Heysham ostatniej nocy. Rozbrzmiewające dźwięki zostały po raz pierwszy usłyszane około godziny 22:00 i trwały przez ponad godzinę. Dochodziły z  okolic portu w Heysham i elektrowni jądrowej Heysham.

Odgłosy  słychać było nawet   w Lancastern odległym o ok 14km od elektrowni jądrowej. Wywołało to  falę zawiadomień  policji od osób zgłaszających „strzały” i „eksplozje”. Mieszkańcy mieszkający w pobliżu elektrowni jądrowej Heysham w EDF byli do tego stopnia zaniepokojeni, że policja Lancashire została zmuszona do wydania oświadczenia.

O godzinie 23 rzecznik policji powiedział: „Otrzymujemy dużą liczbę wezwań dotyczących dźwięków wystrzałów z okolic portu w Heysham i elektrowni. Dźwięki te można usłyszeć w Heysham i Morecambe.” Możemy potwierdzić, że  nie ma się czym martwić. „Powtarzające się głośne uderzenia podobne do wystrzałów są częścią procesu operacyjnego przeprowadzanego w elektrowni. Był on wcześniej zaplanowanym procesem. Dziękujemy tym, którzy już do nas zadzwonili. Gdyby pojawiły się inne podobne odgłosy, prosimy się nimi nie przejmować.”

To  oświadczenie policji wywołało ostrą reakcję ludzi mieszkających w pobliżu elektrowni jądrowej.„ Gdyby to był wcześniej zaplanowany proces, byłoby miło, żeby ktoś wcześniej o tym nas poinformował ”, powiedziała Stefanie Jane.  Jej sąsiad Peter Dowbiggin dodał: „Całkowicie się zgadzam, wcześniej zaplanowany w tym czasie? To perfidia! Ten kto to zaplanował,  to ma to uzgodnić. „Co według kierownika elektrowni jądrowej  miało się stać? Czy myślał, że miejscowi nic nie zauważą?” Hannah Sawford mieszkająca  w Lancaster powiedziała: „Dosłownie usłyszałam huk podczas czytania tego policyjnego oświadczenia, a ja jestem w Lancaster.” Dziwne jest wcześniejsze zaplanowanie wielkich wybuchów w środku nocy. Dlaczego nie robi się tego w ciągu dnia, kiedy ludzie nie śpią? ”

Policja powiedziała, że ​​brak  ostrzeżenia o „wcześniej zaplanowanym procesie wywołał niepotrzebny alarm. Poinformowano, że ​​zgłosili ten fakt do EDF za pośrednictwem Civil Nuclear Constabulary. Jednak według strony internetowej EDF jeden z reaktorów jądrowych Heysham 2 został  „nieplanowo wyłączeny”. Poinformował, że reaktor jądrowy pozostaje wyłączony również dziś rano, po  kontroli układu elektrycznego do kontroli materiałów eksploatacyjnych. Dziś rano (16 sierpnia) EDF potwierdził, że hałas był wynikiem „nieplanowanego wyłączenia”.

Rzecznik EDF Energy powiedział: „Wczoraj po południu rozpoczęliśmy proces ponownego uruchamiania jednego z naszych systemów  w elektrowni Heysham 2 po nieplanowanym wyłączeniu. „Podczas tego procesu wieczorem pojawił się hałas, który doprowadził do spekulacji na temat jego przyczyny w mediach społecznościowych.” Chciałbym podkreślić, że hałas był całkowicie normalny dla tego rodzaju operacji i przepraszamy, jeśli spowodowało to alarm lub spowodowało wszelkie niedogodności.”

W lutym rządowy organ nadzoru nuklearnego, Urząd Regulacji Jądrowej, nakazał EDF poprawić standardy bezpieczeństwa w Heysham po tym, jak wyciek pary poważnie zranił trzech pracowników w listopadzie ubiegłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*