Ukraina – Elektrownie jądrowe pracują bez problemów.

Ukraina posiada 4  elektrownie jądrowe. Pracuje w nich 15 reaktorów. Wg oficjalnych danych produkują ok 50% energii zużywanej przez Ukrainę. Ale czy rzeczywiście jest tak różowo? Energoatom wyłonił się z Rosatom   w momencie rozpadu Związku Radzieckiego.

1391074591-8746-zaporojskaya-aes

Ale pozostały  powiązania. 31 stycznia 2014r  z wielką pompą podpisano umowę o budowie 2 reaktorów. Budowa miała być zakończona w 2016r.

Ukraina nie ma własnej przechowalni wypalonego paliwa. Jest tylko tymczasowa, zresztą nie tak daleko od granicy Polski,  gdzie przechowywano transporty  z Temelina i Dukovany które  docierały przez Polskę przygotowując je  do trasy do Czelabińska. Co dalej?

Co z konfliktem Rosja Ukraina? Wspólnota atomowa jest ponad konfliktami.  Wg raportu Energoatom: ” Wszystkie elektrownie atomowe mają zapewnione paliwo do ciągłej pracy. Dostawy paliwa jądrowego są przeprowadzane w ramach istniejących umów i do tej pory strony wypełnią swoje zobowiązania. Elektrownie pracują  w normalnym trybie , zgodnie z zatwierdzoną prognozą bilansu energii elektrycznej  systemu energetycznego Ukrainy”.

 Niestety w tym pełnym patosu i samozadowolenia samopoczuciu rodziny atomowej jest pewien zgrzyt. W środę rosyjskie media poinformowały, że  że wicepremier  Fedderacji rosyjskiej Dmitrij Rogozin, na spotkaniu z członkami szefa rządu powiedział, ” ukraińskie elektrownie jądrowe mają zapas paliwa na marzec – kwiecień”

Innymi słowy: W najbliższym czasie ( kwiecień?) musi zostać przeprowadzone przeładowanie reaktorów. Z odpadami nie ma problemu, najbliższe 3 do 5 lat muszą pozostać w basenach przy reaktorach, ( chyba że nie zostały opróżnione z poprzedniego przeładowania, no to bracia Rosjanie może podadzą swoją pomocną dłoń i zabiorą ten syf do siebie). A co z paliwem?  Tu jest ciekawy problem, który występował w Temelinie ( Czechy), gdzie są reaktory produkcji ROSATOM.  Jak zmieniono paliwo na amerykańskie, reaktory przez dziesięciolecia prześladowały awarie. pękały korpusy, padała automatyka, rosyjska stal wyginała się. Mieliśmy dużo szczęścia, że nie doszło do katastrofy.

źródło: http://energy.unian.net/nuclear/893437-energoatom-obespechivaet-rabotu-aes-i-vyipolnyaet-obyazatelstva-pered-partnerami.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*