Czechy – plany rozbudowy elektrowni Temelin zablokowane na skutek wymagania “gwarancji cenowej”

W październiku ubiegłego roku rząd Wielkiej Brytanii zgodził się na zawarcie  umowy z EFR gwarantującą  cenę £ 92.5/MW/h dla energii elektrycznej produkowanej w planowanej elektrowni jądrowej  Hinkley C w okresie  35 lat od czasu rozpoczęcia dostawy energii elektrycznej do sieci. Jest to  to cena indeksowana przed inflacją .

File:Temelin-Nuclear Power Station.jpg

 Rząd czeski posiadający 70%  udziałów w CEZ zgłosił   przetarg na budowę dwóch reaktorów długo przed  2009 roku i otrzymał oferty od Areva , Westinghouse oraz konsorcjum rosyjsko- Skoda .

Podobnie jak rząd Wielkiej Brytanii w Hinkley, poprzedni rząd czeski zamierzał zaoferować gwarancję pokrycia  różnicy kosztów energii elektrycznej z dwóch nowych
reaktorów  ” aby zapewni opłacalność inwestycji” . To pokrycie różnicy
hurtowych cen energii elektrycznej i  aktualnego poziomu cen było  potrzebne na pokrycie kosztów budowy .

Ministerstwo Przemysłu i Handlu chciało wpisania tej  gwarancji  do nowego długoterminowego czeskiego planu energetycznego, ale spotkało się to ze sprzeciwem Ministerstwa Finansów . Szacunki dotyczące jego wpływu na detaliczne rachunki energetyczne oscylowały na poziomie ponad  10% ekstra .

Ministerstwo Przemysłu proponowało  € 60/MWh,  przedsiębiorstwa energetyczne proponowały  90 €  CEZ twierdził, że wymagane jest 70/MWh € dla nowych jednostek i będzie opłacalne w porównaniu z połową 2013 roku  gdy ceny energii dochodziły do  40 €.

Wobec tego żądana premier nowego koalicyjnego rządu powiedział, że nie zgadza się  na gwarancje cenowe , które ” dramatycznie ” spowodują obciążenie konsumentów.

Po potwierdzeniu przez rząd na początku kwietnia , że nie udzieli  w przyszłości gwarancji cenowej,  CEZ poinformował oferentów o odstąpieniu od projektu budowy nowych reaktorów.

Jednak czeski rząd nadal wspiera w zasadzie w projekcie polityki energetycznej  rozwój energetyki jądrowej i nowego planu energetyczny będzie przygotowany przez Ministra Finansów i Ministra Handlu przed końcem roku . 

Źródło:http://nuclear-news.net/

Ciekawe jak jest z “gwarancjami opłacalności” w przypadku naszej polskiej elektrowni jądrowej. O Ile wzrośnie koszt energii elektrycznej indeksowany w stosunku do inflacji?

Unono

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*